İzmir’de Eğitim Uçağı Düştü

İzmir’de düşen eğitim uçağında iki pilot bulunuyordu

İzmir’in Selçuk Efes Havaalanı’ndan kalkan Türk Hava Kurumu’na ait Cessna 172S tipi TC-CBI kuyruk numaralı eğitim uçağı Beydağ ilçesi Çomaklar köyü yakınlarında düştü. İçinde bir eğitmen pilotla öğrencisinin bulunduğu uçaktan eğitmen pilotun öldüğü, öğrencisinin ise yaralı olarak köylüler tarafından 1 kilometre boyunca taşındığı öğrenildi.

Tarla sahibi Ali İrfan Özkoç, “Tarlada kestane toplarken uçak bir anda yanıma düştü. Uçak kestane ağacına çarparak dik şekilde toprağa saplandı. Uçak düşünce direkt köy muhtarı Bünyamin Süren’i olay yerine çağırdım. Muhtarla birlikte hemen 112’yi arayarak kazayı haber verdik” dedi.

Kazada 54 yaşındaki öğretmen pilot Ahmet Can Damarsardı’nın olay yerinde öldüğünü söyleyen Özkoç, “Uçağın içine bakmaya gittiğimizde öğretmen pilot ölmüştü. Yanındaki öğrencisi Volkan Umudum ise ağır şekilde yaralıydı. Köy halkı olarak tarlada kullandığımız çadırları sedye haline getirerek, yaralı Umudum’u yaklaşık 1 kilometre ambulans helikopterine götürmek için taşıdık. Daha sonra Türk Hava Kurumu’na bağlı kaza kırım ekibi kaza yerine gelerek incelemede bulundu” diye konuştu.

Kiraz Kaymakamı Alpaslan Yılmaz da olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan yaralı pilotun hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.     Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yapılan açıklamada, eğitim uçağının düşmesi sonucu yaralanan pilot Volkan Umudum’un saat 13.50’de hastane acil servisine getirildiği belirtilerek, “Hasta geldiğinde genel durumu orta, spontan solunumda, hayati bulguları normaldi. Yüzde yaygın kırık olduğu için havayolu kontrolünü sağlamak amacıyla hasta entübe edilmiş, sedasyon verilip, mekanik solunum cihazına bağlanmıştır. Hastanın yapılan tetkik ve konsültasyonları sonucunda hayati fonksiyonlarının yakın takibi için anestezi yoğun bakıma yatışı yapılmıştır. Son durum itibari ile genel durumu orta, hayati bulgular ve kan değerleri normal, entübe ve sedasyonda anestezi yoğun bakım ünitesinde takip edilmektedir” denildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.