Jackie Chan’ın Oğlu Çin’de Tutuklandı

Jackie Chan 2008 yılında Oxford Üniversitesi'nde bir konuşma sırasında Kung Fu pozu verirken (Screenshot/takungpao.com)
Jackie Chan 2008 yılında Oxford Üniversitesi’nde bir konuşma sırasında Kung Fu pozu verirken (Screenshot/takungpao.com)

Ünlü Aktör Jackie Chan’ın oğlu geçen hafta Pekin’de uyuşturucu ile yakalandı ve birkaç gün sonra tutuklandı. Bu haberle tüm dünyada Jackie Chan hayranları bir şok yaşadı. Oğlunun başkalarını uyuşturucu kullanmaya teşvik ettiği için de suçlandığı bildirildi.

Ünlü aktörün oğlu Jaycee Chan, Çin’deki son 20 yılın en büyük uyuşturucu operasyonu kapsamında tutuklandı. Jaycee Chan de babası gibi Çin’de ünlü bir sanatçı.

Chan, ünlü Taiwanlı film yıldızı Kai Ko ile birlikte tutuklandı. Her ikisi de 100 gram esrar bulundurmak ve kullanmak ile suçlanıyor. Tutuklamaların neden yakalandıktan birkaç gün sonra gerçekleştiği ise bilinmiyor.

Çin’de bu miktarda esrar bulundurmak ciddi bir suç sayıldığı için Chan’ın ağır bir ceza alması, hatta bir kaç yıl cezaevinde yatması muhtemel gözüküyor.

Baba Jackie, oğlu ile arasının çok gergin olmasına rağmen bu olayın hemen ardından uçak ile Pekin’e oğlunu kurtarmak için gittiği bilinmekte.

Uyuşturucu ile mücadele bürosu ile 2009’dan beri çalışan Jackie Chan gittiği bazı yerlerde “Dünyada hiç bir çocuğun uyuşturucu kullanmaması lazım ve eğer kendi oğlum uyuşturucu kullanırsa onu ellerimle cezaevine götürürüm” dediği biliniyor.

Çin’de diğer ünlülerin çocuklarının da bu suçu işlediği biliniyor ancak bugüne kadar bu kadar büyük bir skandal olmamıştı. Çünkü genelde bu tür olaylar çok kolay örtbas ediliyordu. Şimdi neden bu kadar büyütüldüğü ise merak konusu.

Jackie Chan’ın Siyasi Bağlantıları

Jackie Chan’in oğlu aslında kendisinden daha medyatik ve Çin’de odak noktası. Dünya medyasının söylediğinin aksine Jackie Chan Çin’de iyi bir üne sahip değil.

Kötü şöhreti, 2012 yılında Çin’de internet üzerinden yapılan bir ankette ilk 10 kötü Çinli arasına girmesine sebep olmuştur.

Jackie Chan’in yıllardır Jiang Zemin ve çevresi ile sıkı sıkıya dostluğu olduğu bilinmekte. Yıllardır kendi filmlerinden Çin Komünist partisine (ÇKP) para aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra Jackie’nin ÇKP için propaganda yapması onun gözden düşmesine sebep olmuştur.

Jackie Chan, örneğin 2004 yılındaki Taiwan’da yapılan demokratik seçimleri bir şaka olarak gördüğünü ifade etmişti. 2009 yılında ise Taiwan’da fazla özgürlüğün olduğunu iddia etmiş ve bunun kaos yaratacağını söylemişti.

Bunun üzerine internette bir öfke patlaması yaşandı ve bazı vatandaşlar ona korkak köpek ithamında bulundu.

Aslında halk tarafından sevilmemesine rağmen, Jiang Zemin ve onun siyasi çevresi ile sıkı bir dostluğu vardı. Örneğin, geçen yıl büyük skandala karışan ve ömür boyu hapis cezası alan eski siyasetçi Bo Xilai ve oğlu Bo Guagua ile çok samimiydi. Bo Guagua Oxford Üniversitesi’nde okurken, üniversitede bir konuşma yapması için Jackie’yi okula davet etmişti.

Ayrica Jiang Zemin’in eski sevgilisi olan şarkıcı Song Zuying ile de çok yakın dostluğu vardı. Devlet güvenliğinden sorumlu bakan Zhou Yongkang gibi siyasetçilerle de arası çok iyiydi. Şimdi ise bu insanların hepsi siyasetten silindi ve çevresindeki bu güç çemberi yok oldu.

Yeni Başkan Xi Jinping, göreve geldiği günden itibaren özellikle Jiang Zemin ve çevresini tamamen dağıtmak ve yok etmekle meşgul.

Jackie Chan, Başkana mektup bile yazdı ve oğlunu polislerin ellinden kurtarması için yalvardı. Cevap alamadı ve daha da utanç verici bir duruma düştü. Bu olayların içerisinde bir mesaj vardı: Jiang Zemin kendi adamlarını bile artık koruyamıyordu.

Bazılarına göre, Chan’in oğlunun tutuklandığı 17 Ağustos günü çok kritik bir gündü.

Tam bir gün önce, Hong Kong’da demokrasi hareketine karşı çok büyük bir protesto gerçekleşti. Protestocuların birçoğunun anakara Çin’den gönderildiği ve protestoya katılmaları için 50 dolar ödendiği bildirildi.

17 Ağustos, Jiang Zemin’in de 88. yaş günüydi. Bazıları Hong Kong’daki göstericilerin Zemin tarafından tutulduğunu tahmin ediyor.

Bir siyasi yorumcu olan Chen Simin bir yazısında olayları şu şekilde yorumladı: “17 Ağustos’tan sonra Chan’ın oğlu ile ilgili haberi basına duyurmak, sadece Chan’ı korkutmak için değil, aynı zamanda Chan’ın arkasındaki Zemin yandaşlarına gözdağı vermek içindi.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.