Japonya’nın Kutsal Dağı Uyandı

Fuji dağında volkan uyandı,  yüzey altında kaynamalar kaydedildi

Fuji yanardağı
Fotoğraf: TOSHIFUMI KITAMURA/AFP/GettyImages

Fuji Dağının derinlerinde bulunan magma odasındaki şu anki basıncın, volkanın son püskürdüğü 1707 yılındaki seviyeden daha yüksek olduğu tespit edildi. Uzmanlara göre, yanardağ büyük bir deprem sonrası yüksek patlama riskine sahip.

Medyaya göre, Ulusal Bilim Araştırmaları Enstitüsü’nün Dünya ve Afet Hakkında Bilgilendirme bölümünün uzmanları, geçen yıl magma haznesindeki basıncın tektonik kaymalar sonrası yükseldiğini ve 1,6  MPa’ya (megapascal) kadar ulaştığını kaydettiler. Bu da patlamaya neden olabilecek on altı kat basınca denk geliyor.

Ancak, basınç yükselmesi şu durumda tek değişken değil. Bu nedenle önümüzdeki birkaç yıl içinde patlamanın kaçınılmaz olduğu belirtiliyor. Japonya’da kutsal kabul edilen bu volkan uzun zamandır faaliyet göstermemişti. Bu da yüksek olasılıkla magma haznesindeki basıncın yeterince birikmemiş olmasından kaynaklanıyordu.

2011 yılının Mart ayında Japonya 9,0 Mw büyüklüğünde bir deprem ile sarsılmıştı. 19.000 insan hayatını kaybederken, Fukuşima I Nükleer Santralinde tehlike durumu ortaya çıkmış ve kazalara neden olmuştu.

Orijinal Rusça Haber

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.