Kabil’de 12 Türk Askeri Şehit

TSK

NATO’nun Afganistan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF)’ta görev yapan bir Türk helikopterinin acil inişe geçtiği sırada bir evin çatısına düştüğü bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada 12 Türk askerinin şehit olduğu açıklandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,  Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Davutoğlu, “Afganistan’da bir helikopterimiz düştü. Ancak kayıplarla ilgili kesin teyit edilmiş rakamlar yok. Kabil bölge komutanımız olay mahalline intikal etti, büyükelçimiz de orada. Tablo netleşince açıklama yapacağız.” diye konuştu.

Reuters’e konuşan Afganistan polis yetkilisi, başkent Kabil’in yakınlarında bir askeri helikopterin bu sabah Kabil’in Bagrami ilçesi yakınlarında bir evin üzerine düşüğünü, kaza yerinde 5 Türk askerin cesedini çıkarttıklarını iddia etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklama şöyle:

1. NATO’nun Afganistan’da faaliyet gösteren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) çerçevesinde Türkiye’nin komuta ettiği Kabil Bölge Komutanlığı emrinde görev yapan Sikorsky tipi bir helikopterimiz 16 Mart 2012 günü yerel saat ile 07.55’te kaza kırım geçirmiştir.

2. Helikopterde bulunan 12 askeri personelimiz şehit olmuştur.

3. Olayın meydana geliş nedeni kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır.

4. Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, silah arkadaşlarına, şehitlerimizin kederli aile ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.