Kaddafi, Eğer Kendisine Yardım Edilmezse Barbaros Hayrettin Gibi, El Kaide’nin Korsanlık Yapacağını Söyledi

Halktan biri Kaddafi'nin yanan posterini elinde tutarken *Resim: Getty Images/ROBERTO SCHMIDT

Kaddafi meydana gelen ayaklanmanın arkasında ElKaide’nin olduğunu iddia etti. Bu ayaklanmada kendisine yardım edilmezse “Dünya Krizi”nin çıkacağını iddia etti.

Öyle ki Fransa’da “Journal Du Dimanche” gazetesine yaptığı açıklamada ülkesinde çıkan ayaklanmalarda kendisine yardım edilmediği takdirde “Barbaros Hayrettin”in zamanındaki gibi korsanlıklarla karşılaşılacağını söyleyerek, “Barbaros Hayrettin Paşa”yı korsan olarak nitelendirdi. Daha da ileri giderek El Kaide’nin durdurulmadığı taktirde, Barbaros’un, korsanların ve Osmanlıların fidye ödettiği zamanlara dönüleceğini söyledi. Libya’yı karıştıran El Kaide’dir diyen Kaddafi, eğer bu mücadeleyi kazanırlarsa Akdeniz bir korsan bölgesine döner dedi.

El Kaide’nin adamlarının Libya’ya iyice yerleşeceğini, hem karada hem de denizde haraç kesmeye başlayacağını iddia eden Kaddafi, Fransa’nın da Libya üzerinde çok büyük emelleri olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca BM komisyonundan Libya’daki olayların perde arkasını araştırarak, Bingazi’ye yabancı müdahalesini durdurması çağrısında bulundu.

Eğer Avrupa kendisine yardım etmezse, iktidardan düştüğü vakit, Libya’dan Avrupa’ya göçün çok fazlalaşacağını ve Libya halkının Avrupa’yı istila edeceğini de sözlerine ekledi.

Kaddafi, masum halkın üzerine asla ateş açtırmadığını, olayların yanlış saptırıldığını düşünüyor. ‘‘Libya’nın parasını benim kendi şahsi servetim gibi gösteriyorlar ve üzerine yatmaya çalışıyorlar. Benim öyle bir kişisel servetim yok, amaç Libya’nın parasını çalmak. İsrail ve ABD ise yıllardır masum Ortadoğu halkını öldürüyor’’ diyen Kaddafi, kendi ülkesinde aslında terör ile mücadele ettiğini belirtiyor.

 

Resim: Vikipedi

Barbaros Hayrettin Paşa

Barbaros Hayreddin Paşa (d. 1475, Midilli- ö. 4 Temmuz 1546, İstanbul) Osmanlı tarihinin ünlü denizcilerinden, kaptan-ı derya olarak Osmanlı Devleti’nin ilk kaptan paşası. Akdeniz’de Osmanlı egemenliğini pekiştirdi, öyle ki bu deniz bazı tarihçilerce bir “Türk Gölü” olarak anıldı. Osmanlı’nın Deniz politikasına ve Tersane-i Amire´ye nizam verdi.

Hayreddin Paşa’nın asıl adı Hızır’dı (Hızır Reis). Ona Hayreddin adını, “dinin hayırlısı” anlamına gelmekte olup Osmanlı Devletine yaptığı hizmetinden dolayı Padişah Kanuni Sultan Süleyman verdi. Avrupalılar ağabeyi Oruç Reis’e kızıla çalan sakalı yüzünden Barbarossa adını vermişlerdi, Oruç Reis’in şehit olmasının ardından küçük kardeşi Hızır için kullanılan bu isim, Türkçeye Barbaros olarak geçti.

Barbaros’un Kaptan-ı Derya “Hayreddin” olması

Hızır Reis 1520-1525 arasında Avrupa’nın Akdeniz kıyılarını vurarak büyük ganimetler elde etti. 1525’de Cezayir’i yeniden ele geçirdi. Ertesi yıl Şerşel’e baskın düzenleyen Cenevizli Amiral Andrea Doria’yı yenilgiye uğrattı. Kanuni Sultan Süleyman’ın Alman seferi sırasında Andrea Doria’nın Mora kıyılarına saldırması Osmanlıları güç duruma düşürdü. Bunun üzerine Kanuni, Hızır Reis’i İstanbul’a çağırdı ve 1533’te “Hayreddin” adını verdiği Hızır Reis’i Osmanlı donanmasının başına (kaptan-ı derya) atadı.

Hayreddin Paşa 1534’te Akdeniz’e açıldı ve İtalya kıyılarına seferler düzenleyip Tunus’u ele geçirdi. Ancak Andrea Doriakomutasındaki Haçlı donanması karşısında Tunus’u bırakmak zorunda kaldı ve ertesi yıl İstanbul’a döndü. 1536’da daha güçlü bir donanmayla yeniden Akdeniz’e açılan Barbaros, İtalya kıyılarını vurdu ve Ege Denizi’ndeki Venedik adalarını Osmanlı topraklarına kattı.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.