Kamer Genç’in Fener’li Protestosu

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Deniz Feneri davasının baskı altına alındığını iddia ederek, bu durumu protesto etmek için hem Genel Kurula hem de Grup Toplantılarına elindeki ‘Deniz Feneri’ni simgeleyen fener ile gideceğini belirtti.

Elindeki feneri, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay istifa edinceye kadar taşıyacağını belirten Genç, “Zekeriya Karaman’ın oğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu bacanak. Ne yapıp edip, bunları tahliye edecekler; ama bu bana göre Türkiye’de yargının yok olduğu anlamına gelir” diye konuştu.

Bir başka konuya daha değinen Genç, Cemil Çiçek’in TBMM Başkanı olmasından sonra, soru önergelerinin geri çevrildiğini söyledi.

11 Ekim 2011’de gelen yazı ile 9 soru önergesinin, 14 Ekim 2011’de ise bir soru önergesinin geri çevrildiğini belirten Genç, bir önergesinde Cumhurbaşkanı’nın yurt dışı seyahatleri ve harcamalarını sorduğunu, Anayasa’nın 105. Maddesine göre Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olduğunu; ancak yurt dışı seyahatleri ve harcamaları hakkında Başbakan’a soru yöneltilebileceğini ifade etti.

Genç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün geçen sene 75 defa yurt dışına gittiğini, her bir seyahatinin maliyetinin oldukça fazla olduğunu söyledi.

Genç, Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam’ın geçen hafta Genel Kurulu yönetirken, bir buçuk saat ara vermesini de eleştirdi. Genç “amaç meclisi çalıştırmamak. Zaten her konuda Kanun Hükmünde Kararname çıkartıyorlar” dedi.

Genç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meclis Başkanı’na soruyorum. Biz parlamenterler olarak yasama faaliyetine nasıl katılacağız? Soru önergesi veriyoruz, siz geri çeviriyorsunuz. Genel Kurul’da konuşmak istiyoruz, söz alamıyoruz. O zaman ne yapacağız? Vatandaşa soruyorum. Biz bu AKP’yle nasıl mücadele edeceğiz?”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.