Kamu Çalışanları Grevdeydi

KAMU ÇALIŞANLARI GREVDEYDİ

 

 

Binlerce kamu çalışanı bugün grevdeydi

Bugün binlerce kamu çalışanı meydanlarda hakkını aramak amacıyla bir günlük greve gittiler. Başta sağlık sektörü ve eğitim çalışanları, temel haklarının gasp edilmesini protesto etmek amacıyla 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin hemen hemen her ilinde sendikalı binlerce memur hakkını aramak için eyleme katıldı.

Eyleme katılan binlerce sağlık çalışanı sağlık sisteminde getirilen ‘Performans Yönetim Sistemi’ni protesto etmek amacıyla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Beyazıt Meydanı’na yürüdü.

Bu iş yerinde grev var.

KESK’e bağlı binlerce sağlık çalışanı sabah saat 9.30 itibarıyla İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bahçesinde toplanmaya başladı. Hastanenin kapısına ‘Bu iş yerinde grev var’ yazılı pankart açarak bahçeye grev çadırı kurdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde toplanan gruplar Beyazıt Meydanı’na yürüdü. Sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçen grup ellerinde “Sağlık haktır satılamaz”, “Hastaneler halkındır satılamaz” yazılı pankartlar taşıdılar. Çalışanlara CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ve BDP milletvekili Sabahat Tuncel de destek verdi.

Milletvekilleri 3bin TL Fazla Maaş alıyor

KESK ÇALIŞANLARI ANKARA’DA DA GREVDEYDİ

‘21 Aralık’ta Meydanlardayız’ eylemi için Ankara’da Kolej Meydanı’nda toplanan KESK üyeleri alkış ve sloganlarla Ziya Gökalp Caddesi’ne yürüdü. Burada konuşma yapan KESK Genel Başkanı Lami Özgen yaptığı konuşmada Türkiye’nin dört bir yanındaki kamu emekçileri olarak, sadece kendileri için değil insanca bir yaşamı hak eden tüm insanlar için ‘grevde’ olduklarını söyledi. “Kanun Hükmünde Kararname  Sultası ile angarya ve zorunlu fazla mesaiye, her türlü güvencesiz çalıştırmaya son verilmesi için, tüm çalışanlara kadrolu iş güvencesi, insan onuruna yakışır bir ücret ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması için, temel ücretlerin artırılmasıyla gerçek bir eşit işe eşit ücret sistemi için, ek ödemelerin tüm emekçiler için eşitlenerek emekliliğe yansıtılması için, net asgari ücretin bin liraya çıkarılarak, tüm ücret ve maaşlarda bu tutarın vergi kesintisi dışında bırakılması için, hukuksuz, haksız ve mesnetsiz biçimde yapılan gözaltı ve tutuklamaların kaldırılması için, temel haklarımıza yapılan tüm saldırılara karşı grev hakkımızı kullanıyoruz” dedi.

Ankara’da İbn-i Sina ve Hacettepe hastanelerinde toplanan sağlık çalışanları taşıdıkları döviz ve pankartlarla “Sağlık hakkı satılamaz”, “İthal hekime hayır”, “Performans sağlığa zararlıdır”  gibi benzer içerikli sloganlarla Sıhhıye’deki Abdi İpekçi Parkı’na yürüdü.

Ankara’daki eyleme CHP Genel Başkan Yardımcıları Yakup Akaya ve Sezgin Tanrıkulu, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, İlhan Cihaner ve Şafak Pavey’in de bulunduğu  bazı CHP milletvekilleri, İşçi Partisi, TKP, Tüketiciler Birliği ile bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

İlgili Haberler;

 Hekimler İlaç Firmaları Kazansın Diye İlaç Yazmaz!

Atanamayan Öğretmenler Sembollerini Kaybetti

Milletvekilleri 3Bin TL Fazla Maaş Alıyor

Yeni Memura Kıdem Tazminatı Kaldırılıyor

Tutuklu Milletvekillerinin de Tahliye Sevinci Yaşamaları Gerekli

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.