Kanada Eski Dışişleri Bakanı: “Shen Yun Eşsiz, Sanatsal Başarı”

Ottawa –Eski parlamento üyesi ve Dışişleri Bakanı David Kilgour, 2 Ocak 2015 tarihinde National Arts Centre’da performans sergileyen Shen Yun’a övgüler yağdırdı (NTD Televizyonu)
Ottawa –Eski parlamento üyesi ve Dışişleri Bakanı David Kilgour, 2 Ocak 2015 tarihinde National Arts Centre’da performans sergileyen Shen Yun’a övgüler yağdırdı (NTD Televizyonu)

Ottawa, Kanada – Eski parlamento üyesi ve Dışişleri Bakanı David Kilgour, Shen Yun Gösteri Sanatlarını daha önceki yıllarda da seyretmişti. Bu sezonun galasında, Ottawa National Arts Centre’da seyrettiği klasik Çin dans gösterisinden çok etkilendiğini ifade etti.

Kilgour, özellikle renklerden, dansçılardan, müzikten ve hikayelerden çok etkilendiğini belirtti. Bu gösterinin kendisine ilham kaynağı olduğunu belirten eski Bakan, geleneksel değerlerin insanlığın iyiye doğru gelişmesinde çok önemli olduğunu söyledi.

Zorluklara rağmen ilkelerine sadık kalan Falun Gong uygulayıcılarını anlatan “Şefkatin Gücü” adlı dansı gördükten sonra “İyilik dolu değerlerin kötülük barındıran değerlerin karşısında galip geleceğine inanıyorum” dedi.

Falun Gong uygulayıcıları, Çin Komünist rejimi tarafından başlatılan propaganda ile şiddet ve zulmün hedefi haline gelmişlerdir. Hikayede bir polis, Falun Gong uygulayıcılarına yaptığı zulümden dolayı pişmanlık duyuyordu, çünkü sonradan tanıdığı Falun Gong uygulayıcılarının bizzat ne kadar iyi olduklarına tanık oldu.

Kilgour, “Bu, gösterideki en güzel parçaydı, hükümet görevlisi bu polisin Falun Gong değerlerini anlaması ve kavraması en sevdiğim sahneydi” dedi.

Kilgour, ayrıca evrensel değerler olan Falun Gong değerlerinin -doğruluk, merhamet ve hoşgörü- ‘Çin’in değerleri’ olduğuna ve gelecekte yine olacağına inandığını belirtti.

“Bu [performans] beni çok umutlandırmıştır. Bu bir sanatsal başarıdır, eşsiz bir başarıdır” dedi.

David Kilgour ayrıca 3 dilde sunum yapan Catherine Fang ve Ben Freed’e övgüler yağdırdı. Kanadalılara klasik Çin dansını en güzel şekilde tanıttıklarını ifade etti.

Klasik Çin dansı ile birlikte geleneksel Çin halk dansı ve etnik halk dansı Shen Yun’un odağıdır. New York merkezli şirket kutsal Çin kültürünü yeniden tanıtmayı amaç edinmiştir. Başka bir özelliği ise belcanto opera tekniği ile Çinli virtüöz şarkıcıların Çince metinleri seslendirmesidir.

Şarkıların hepsi orjinal ve hayatın anlamı hakkında zengin felsefi yorumlarla doludur. Metinler üzerinde yaptığı yorumda Bay Kilgour şunları ifade etti:

Kilgour “Biri kendi halkına iyilik yapmak, insanlarına yardım etmek istiyorsa, değerler kesinlikle önemlidir. Biz demokrasilerde aynen bu şekilde ilerlemeye çalışıyoruz. Her türlü hatayı yapıyoruz ancak yine de bir demokraside insanlar insanlara hizmet etmeye çalışıyor. Bunun Çin’e de geleceğine inanıyorum” dedi.

“Herkese Shen Yun’u izlemeyi gururla tavsiye ediyorum. Bu yılki performans olağanüstü” dedi.

New York merkezli Shen Yun, 4 grubuyla tüm dünyada eş zamanlı olarak gösteriler düzenlemektedir. Ayrıntılı bilgi için: ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times, Shen Yun Gösteri Sanatlarını günümüzün önemli kültürel etkinliği olarak görmekte. Shen Yun’un kurulduğu 2006 yılından beri seyirci görüşlerini gururla okuyucularımıza sunuyoruz.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.