Kanada’da Tsunami Tehdidi

Pasifik okyanusta meydana gelen deprem sonrası Kanada’nın batı kıyıları tsunami tehdidi ile karşı karşıya kaldı

Batı Kanada’da Deprem Haritası: Haida Gwaii’de meydana gelen depremin büyüklüğü 7,7 Mw’ye ulaşmıştır.
Fotoğraf: google.org

Kanada’nın batı kıyısı açıklarında dün gece 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Haber ajanslarının bildirgelerine göre, ABD’nin ve Hawaii’nin birçok eyaleti sakinleri olasılık bir sel için hazırlanıyor.

Pasifik Okyanusu’nda meydana gelen şiddetli depremin ardından, Hawaii, Kuzey California ve Oregon’un Güneyinde Tsunami tehdidi devam ediyor. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi’ne göre, dalga yüksekliği 1 ile 2 metre ’ye kadar ulaşabilir. Hawaii kıyılarında ve Amerika Birleşik Devletleri kıyılarda yer alan eyaletlerde olası yıkım meydana gelebilir.

CNN Kanalı’nın bildirgesine göre, Hawaii Yetkilileri, vatandaşlarını daha güvenli yerlere tahliye etmeye başladı. Maui tatil adasındaki bir otel çalışanı “Adanın her yerinden siren uyarılarını çok net duyabiliyorsunuz” dedi. Tsunaminin yerel saat ile yaklaşık 22:28 civarında meydana gelmesi bekleniyor.

ABD’nin Jeolojik Araştırma Servisi (United State Geological Survey, USGS) depremin büyüklüğünün 7,7 Mw’yi gördüğünü duyurdu. Depremin merkezi, 17 km derinlikte “Haida Gwaii”de oluşan bir grup Ada bölgesinde kaydedildi. Bu grup ada, Kanada’nın British Columbia Prince Rupert şehrinin yaklaşık 200 km güney-batısında yer almakta. Aradan birkaç dakika geçmesiyle 5,8 büyüklüğünde artçı sarsıntısı meydana geldi. Can kaybı, yaralı veya hasar raporları henüz belirlenemedi.

Kanada Yetkilileri British Columbia ve Alaska, Vancouver Adası ve Cape Kararın kuzeyindeki sahil alanlarında da bir tsunami uyarısı yaptı. Britanya Columbia bölgesinde en az dört yerleşim sakini yetkililerin uyarılarına göre daha yüksek yerleşim alanlarına tahliye oldular.

DAHA SONRA TSUNAMİ UYARISI KALDIRILDI

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, uyarının TSİ 13.00’da kaldırıldığını, Tsunami tehdidin azaldığını ve artmasının beklenmediğini açıkladı.

Rusça Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.