Kar Mağarası Sayesinde Kurtuldu

kar magaraUludağ’da mahsur kalan amatör dağcı, eksi 20 derecede kendi yaptığı kar mağarası sayesinde hayatta kaldı.

Edinilen bilgiye göre Uludağ’a tatil yapmaya gelen elektrik yüksek mühendisi Abdullah Özgüven (46), dün saat 15.00 sıralarında kaldığı PTT Misafirhanesi’nden ayrılıp kayak yapmak için zirvede bulunan Kuşaklıkaya bölgesine gitti. Rasat Tepe mevkiine geldiğinde yoğun kar yağışı ve tipiden dolayı yönünü kaybeden Özgüven, jandarmaya haber verdi.

Harekete geçen Jandarma Arama Kurtarma, Sivil Savunma ve NAK ekipleri, amatör dağcının verdiği GPS koordinatlarına doğru ilerlemeye başladı. Yoğun kar ve tipiden dolayı fazla hareket edemeyen ekipler, cep telefonu ile ulaştıkları Özgüven’e yanında bulundurduğu malzemelerle kardan mağara yapmasını istedi. Amatör dağcıyla sürekli irtibat halinde olan ekipler, Özgüven’in kardan mağara yaptığını söylemesi ile rahat nefes aldı.

Jandarma arama kurtarma ekipleri dün gece yaşanan sis ve tipinin yerini açık havaya bırakmasıyla tekrar arama çalışmalarına başladı. Saat 07.30 sıralarında zirveye doğru yola çıkan ekipler, saat 08.30 sıralarında dağcıyı koordinatları önceden belirlenen noktadan alıp İkinci Oteller Bölgesi’ne indirdi. Özgüven, oradan ambulansla Uludağ üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi.

Kar mağarası sayesinde hayatta kalan Özgüven, “Hayatımı kurtaran ve beni iyi yönlendiren jandarmaya teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan amatör dağcının Ankara Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesinde profesör olduğu öğrenilen eşi Halise Özgüven de jandarmanın haber vermesiyle Oteller Bölgesi’nde kaldığı otelden ayrılarak eşinin yanına gitti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.