Kaybolan Masumiyet

Ülkemizde tek kanal yayın yapan televizyonculuğun ilk yıllarında çocuk ya da genç olanlarımız şu anda orta yaş dönemindedirler. O yıllardaki TRT’de izlemiş olduğumuz filmleri, dizileri ve  belgeselleri bugün bile hatırlarsak eğer özellikle belgeselleriyle dünyanın farklı coğrafyalarını, yaşamlarını, kültürlerini tanıma ve bu farklılıkları öğrenerek çok sıradan olan çocukça dünyamızı zenginleştiğini söyleyebiliriz. Belki o zaman da yayınlanan programlarda toplum yapımızı hızla değiştirip bu günlere getirecek bir sürecin başlangıcı olmuş olabilir.

Bu gün televizyonun hayatımızda neleri değiştirdiğini izlerken dehşete kapılmamak elde değil.Orta yaş döneminde çoğumuz hem izleyici hem de bire ebeveyniz. İzleyici olarak seçtiğimiz çok masumane görülen, bir yerlerinde kendimizden de bir şeyler bulduğumuz, tamamen bizim kültürümüzü yansıttığını düşündüğümüz dizilerin hayatımızda neleri değiştirdiğinin farkında bile değiliz. Aile yapımızın değiştiği, ahlaki değerlerimizin ve kültürümüzün hızla yok olduğunu bile bile bize dayatılanları izlemeye devam ediyoruz. Biz orta yaştaki anne babaları bile etkileyen, değiştiren bu dizilerin çocuklarımızı ve gençlerimizi nasıl şekillendirdiğini görmek için en yakınınızdaki çocuğunuza, kardeşinize veya yeğeninize sadece bir bakın.

O çok saf ve masum doğalarının hızla nasıl yok olduğunu, hırs ve bencillikle her türlü kötülüğün olağan olduğu bir çizgi film dünyasıyla kötülük normalleştirilip, içselleştiriliyor. Daha küçücük yaşlarında beyinlerine güçlü ve kusursuz olmak için her şeyin mübah olduğu kazınıyor. Erdemin hayal dünyasında bile kalmadığını bilmek insanlık adına çok acı verici…

En çok reyting alan dizilerde sözüm ona duygusallık adına ahlaksızlık, erdemsizlik normal hale getiriliyor. Bu konuda bilinçli bir birey olarak yapabileceğimiz hiç bir şey yok. Sadece senaryo yazarlarına ve yapımcılara şunu söyleyebiliriz. Hazırlamış olduğunuz dizileri izleyen ve yaratmış olduğunuz karekterleri örnek alarak yetişen sizin çocuklarınız da olabilir.  Çocuklarınızın bu şekilde yetişmesinden memnun musunuz?

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.