Keçi Yılında Doğan Ünlü İnsanlar

GoatCard2_AnnieWu_ET

Çin yeni yılı 19 Şubat’ta başlar.  Keçi Yılı’na hoşgeldin derken At Yılı’na hoşçakal demekteyiz. 12 hayvan arasında 8. sırada bulunan Keçi, Çin burçları arasında en artistik ve yaratıcı burç olarak kabul edilir.  Keçi yılında doğan insanlar belirli karakteristik özellikler taşırlar. Yaratıcı, sanatçı ve yeteneklidirler. Sanatçılık ve yetenek gerektiren işleri kolayca gerçekleştirebilirler.

Vahşi doğada yiyecek ve su olmadan bile, bir keçi yılmadan çobanı takip edecektir. Onlar nazik ve ılımlı ama buna rağmen çok güçlüdürler. Keçi yılında doğan insanların karakteristik özelliklerinden biri budur.

Keçi yılında doğan insanlar genellikle iyi, alımlı, cana yakın, yardımsever ve sempatik olurlar. Aralarında muhteşem imparatorlar ve pek çok ünlü yaratıcı ve yenilikçi insan vardır.

Shimin Li (559 – 649)

Shimin Li (李世民) Çin tarihinde en muhteşem imparator olarak bilinir. O yanı zamanda Tang Hanedanı’nın Taizong İmparatoru olarak da bilinir. 629 ile 649 yılları arasındaki 23 yıllık hükümdarlığı döneminde, Çin tarihinin en muhteşem çağını yaratmıştır ve Çin’i dünyanın en geniş ve güçlü uluslarından biri haline getirmiştir. Ölümünden sonraki  bir yüzyıldan fazla  zaman süresinde Çin barış ve refahı yaşamaya devam etmiştir.

Yue Fei (1103–1142)

Yue Fei (岳飛) Çin’in en tanınmış generallerinden birisidir. Kuzey Song Hanedanlığı’nın  sonunda doğmuştur ve sadece askeri başarısından dolayı değil ama aynı zamanda yüksek ahlaki standartları ile de tanınmıştır. Çin’de model bir vatansever  ve ulusal bir kahraman olarak görülmüş ve ölümünden sonra, Yue Fei’nin karakteri Çin kültüründe sadakatin temsili haline gelmiştir.

Michelangelo (1475–1564)

Ressam, heykeltraş, mimar ve şair olan Michelangelo, İtalyan Rönesansı’nın en ünlü sanatçılarından biri olarak görülür. O çok genç yaştayken yaratıcı hünerleri fark edilmiş ve desteklenmiştir ve yirmili yaşlarının başında ustalık dolu işler ortaya çıkarmıştır. En ünlü eserleri arasında  “David” ve “Pieta” heykelleri, Sistin Şapeli’nde boyadığı freskler vardır.

Cao Xueqin (yaklaşık 1715–1763)

Cao Xueqin (曹雪芹) Çing Hanedanlığı döneminde Çinli bir yazardı. 18. yüzyılın ikinci yarısında yazdığı “Kırmızı Konağın Düşü” Çin literatürünün “Dört Büyük Klasik Romanı” arasında gösterilir. O sadece muhteşem bir Çin romanı değil, aynı zamanda dünya literatürünün bir cevheri olarak görülür.

Franz Liszt (1811–1886)

Macar besteci, piyano virtüözü, şef ve öğretmen olan Franz Liszt, 19. yüzyılın başlarında tüm zamanların en iyi piyanisti olarak görülmüştür. İleri ve farklı müzikal tekniği ve deneysel müzik tarzları ile tanınmıştır. 40’lı yaşlarının başında Liszt’in virtüözlük yeteneği ve ciddi bir yer tutan müzik çalışmaları ona bir servet kazandırmış ve onu aktif bir hayırsever yapmıştır. Diğer bestecilerin velinimeti olarak, Liszt kazandığı konser ücretlerini hayır kurumlarına bağışlamış ve insaniyet için harcamıştır. Hastane, okul, kilise yapımı gibi kamuoyu projelerine da katkıda bulunmuştur.

Mark Twain (1835–1910)

Asıl adı Samuel Clemens olan Mark Twain, yazar, gazeteci, konuşmacı ve mizahçıydı ve “Amerikan Edebiyatının Babası” olarak adlandırıldı. 1876 yılında “Tom Sawyer’ın Maceraları” adlı kitabı yazdı. Twain’in 1885 yılında yazdığı “Huckleberry Finn’in Maceraları” adlı romanı bugüne kadar yazılmış en iyi romanlardan biri olarak kabul edilir. Twain aynı zamanda bilim ile de ilgiliydi, Nikola Tesla’nın yakın arkadaşıydı ve kendi adına yapılmış üç patenti bulunmaktadır. Twain parapsikoloji ile de ilgilenmiştir ve kardeşi ile kendi ölümünü önceden bilmiştir.

Thomas Alva Edison (1847–1931)

Son derece üretken Amerikan mucidi ve girişimcisi olan Thomas Edison dünyaya ampul, fonograf, film makinesi gibi yeni teknolojiler vermiştir. Ticari sezgilerini çok genç yaşta geliştirmiş ve General Electric de dahil olmak üzere 14 şirket kurmuştur.  Edison Amerika ve Avrupa’da 1.093 patent almıştır ve icatları telekomünikasyon teknolojilerinin de evrimleştiği gelecekteki pek çok teknolojiyi etkilemiştir.

Bill Gates (1955–)

Bill Gates Microsoft’un kurucularından birisidir ve dünyanın en büyük PC program şirketinin uzun süre CEO’luğunu ve başkanlığını yapmıştır. Kişisel bilgisayar gelişiminin en bilinen girişimcilerindendir. Gates sürekli olarak Forbes’in dünyanın en zengin insanları listesinde yer almıştır ve çeşitli yardım organizasyonlarına ve bilimsel araştırma programlarına çok miktarda para bağışlamıştır.

Julia Roberts (1967–)

Amerikalı bir aktris ve film yapımcısı olan Julia Roberts, Hollywood’da en çok gişe hasılatı elde eden kişilerden biridir. “Çelik Manolyalar” adlı filmdeki duygusal performansı ile halkın ilgisini çekmiş ve “Pretty Woman” ve “Erin Brockovich” filmleri ile bir yıldız haline gelmiştir. Roberts, en iyi kadın oyuncu dalında Akademi ödülü ile birlikte pek çok Altın Küre ödül kazanmıştır.  Aynı zamanda pek çok yardım kuruluşunu desteklemekte ve Rett Sendromu, iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji gibi konularda kamuoyunun farkındalığını arttırıcı çalışmalara katılmaktadır.

Diğer ünlü Keçiler arasında şair Lord Byron, yazar ve sosyal eleştirmen Charles Dickens, Amerikan folk müzik sanatçısı Grandma Moses, şovalyelik nişanı verilmiş aktör Laurence Olivier, bilim kurgu yazarı Isaac Asimov,  Beatles’tan  George Harrison, Steve Jobs ve canlı yayın muhabiri Barbara Walters bulunmaktadır.

 Yazan: Duoyu Zhong / Epoch Times

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.