Kekiğin Mucizeleri

Getty Images
Getty Images

Diş eti çekilmesi rahatsızlığına çare günümüzde az bulunuyor ancak Kekik (Thymus) mucizevi şekilde bu derde çare oluyor.

Diş eti çekilmesi sonucu kanama ve iltihap meydana gelebilir ve hatta diş kaybına kadar ilerleyebilir. Bunu önlemek için kekik otu demlenir ve soğuduktan sonra diş fırçası ile etten dişe doğru diş etine masaj uygulanır ve bu şekilde tedavi edilir.

Diş eti rahatsızlığının iyileşmesinde etkili diğer bitkiler ise papatya ve adaçayıdır. Bunları demledikten sonra ağızda gargara yapmak yeterlidir.

Dünyada en kaliteli kekik Türkiye’de bulunmaktadır ve meyan kökü ilebirlikte en fazla yurtdışına ithal edilen bitkilerden biridir. Ayrıca, kendine özel çok hoş bir kokusu vardır.

Kekiğin doğal olanı, yani dağda ve yaylalarda yetişeni en iyisidir ancak insanlar tarafından yetiştirilen kekik de bu işi görür.

Antioksidan ve antiseptik bir bitki olan kekik, ağız ve boğaz hastalıklarında da çok etkilidir. Aynı zamanda hazımsızlık, soğuk algınlığı, şişkinlik, stres, romatizma, baş ağrısı ve adet sancılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Guatr hastaları ve hamilelerin bu bitkiyi tüketmemesi gerekir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.