Kiev’de İsrail protesto edildi

KİEVGazze’ye insani yardım taşıyan gemilere yönelik kanlı saldırıda bulunan İsrail, Ukrayna’nın başkenti, Kiev’de de protesto edildi. Ukrayna’da eğitim gören Türk öğrencilerin inisiyatifiyle, başlayan eyleme Ukrayna’daki Arapların yanı sıra Marksist guruplar da destek verdi.Sabah saatlerinde Kiev’deki Peçersk Metrosu’nda bir araya gelen grup , daha sonra ellerindeki Filistin ve Türkiye bayrakları ile yürüyerek İsrail Konsolosluğu’na geldi. Burada bekleyen Marksist guruplar ile birleşen Türk öğrenciler daha sonra Gazze’ye yardım götüren konvoyda sivillere saldıran İsrail karşıtı eylemlerine başladı.

Ukraynalı gençler İngilizce Filistin’in bağımsızlığı için, Türk üniversiteliler ise “Kahrolsun İsrail” sloganları attı. Konsolosluk girişine yaklaşan Türk öğrencilerini Ukrayna polisi yer yer uzaklaştırdı. Türk, Marksist ve Arap gurupların ayrı ayrı bildiri okuduğu eylemde Ukrayna polisi eylemcileri güvenlik çemberi içerisine aldı.

Gösterinin resmi izinlerini alan Ukrayna Sendikalar Birliği temsilcisi Aleksandr Bondarçuk; “İsrail’in Filistin toprakların izlediği tutum yanlış. Burada Marksist, Arap ve Türkler ile birlikte, özgürlük konvoyunu serbest bırakmasını ve Gazze üzerindeki ablukayı kaldırmasını istiyoruz” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.