Kilo Vermenin Zevkli Yöntemi

diyet mezura kilo 1
Fotoğraf:Getty İmages

Kilo vermek ve sağlıklı bir şekilde kilonuzu koruyabilmeniz için alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Yani kilo vermeye önce beyin jimnastiğiyle başlamanız gerekir. Çoğumuz acıktığımızda gofret, cips, tatlı bir şeyler veya tuzlu krakerler yemeyi alışkanlık edinmişizdir. Öncelikle bunların yerini sağlıklı ve az kalorili olan besinlerle değiştirmemiz gerekir. Bu aslında damak zevkini geliştirmek demektir. Çünkü acıktığınızda birkaç fındık, meyve, yeşillikler gibi yiyeceklerle abur cuburların yerini değiştirirseniz bir süre sonra damak zevkiniz bu yönde gelişecek ve tatlı tuzlu ve yağlı gıdaları ağır bulmaya başlayacaksınızdır. İşte böylece beynimizi bu bilinçli tüketim bilinciyle programlamakla işe başlayacağız.

“Günde bir öğün atlamak” ve aralarda meyve, yeşillik veya kuruyemiş yiyerek(bir avucu geçmeyecek şekilde) kilo vermek aslında en basit yöntemdir. Kilo vermek için ağır diyetlere ihtiyaç olmadan sadece bir öğün atlayarak oldukça sağlıklı kilo vermek mümkündür. Ancak diğer öğünlerde porsiyonları abartmamak kaydıyla.. Gün boyu hafif bir açlık hissetmek kendinizi gün boyu hafif hissetmenize sebep olur. Canınızın istediği bir yemeği öğün vakti geldiğinde yiyerek nefsinizin aç kalması gibi bir duruma da engel olmuş olursunuz. Hafif açlık hissi kilo verdiğinizin garantisidir ve doğru yolda olduğunuzu hissetmenizi sağlar. Her konuda olduğu gibi kilo vermede de hedef belirlemek önce beyinde başlar ve kendinizi sonuca ulaşacağınıza inandırmanız ve kararlılıkla uzun bir müddet uygulamanız çok önemlidir. Bu uygulama ile sindirim sisteminizin oldukça rahatladığına kısa bir süre de şahit olacaksınız.

Ve işte diğer püf noktaları ile hayatınızı kısıtlamadan, nefsinizi de “her gün” doyurarak kilo verebileceğiniz yöntemler;

  • Açlık hissettiğinizde mentollü tatlandırıcılı bir sakız çiğneyerek nefsinizi köreltebilirsiniz, sakız çiğnemek metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo verme sürecinizde hızlanacaktır.
  • Öğünlerinizde bir dilim ekmeği geçmemeye çalışın.
  • Canınız tatlı istiyorsa ufak bir porsiyon yiyebilirsiniz ama her gün değil..
  • Sabahları öğün atlamayı tercih ederseniz güne bir elma ile başlayın. Öğlene kadar vücut yağdan yakacaktır.
  • Akşamları öğün atlamak aslında en etkili yöntemdir, çünkü gece sindirim sistemi yavaşlar ve eğer akşam yemeği yerseniz kaloriyi harcamanız diğer öğünlerden daha zor olacaktır.
  • Akşamları öğün atlayacaksanız eğer yatmadan önce bir kase yoğurt yiyerek hem cildinizi canlandırmış hem de rahat bir uykuya zemin hazırlamış olursunuz.
  • Eğer akşam özel bir yemek davetine katılmanız gerekiyorsa ertesi gün kahvaltıyı atlayabilirsiniz böylelikle rejim bozma bahanelerinden de zihinsel olarak kurtulmuş olursunuz.
  • Limon, soda limon öğün aralarında yağ yakıcı özelliğiyle çok faydasını göreceğiniz bir alternatiftir. Limonu tuzlayarak yiyebilirsiniz içerdiği C vitamini ile de vücudunuza büyük katkı yapacaktır.
  • Maydanoz, marul ve diğer yeşillikleri atladığınız öğünde yıkayarak yiyebilirsiniz fazla olmamak kaydıyla. Yeşillikte olsa bir besini fazla yediğinizde kilo vermenizi engelleyecektir ayrıca öğün atlamış olmayacaksınızdır bu durumda.
  • Atladığınız öğünde çok acıktıysanız -ki bu muhakkak olacak- diğer öğün için çok sevdiğiniz bir yemeği planlayın ve nasıl olsa 4-5 saat sonra onu yiyebileceğiniz bilinciyle keyfinize bakın.

Bu şekilde aylarca sıkılmadan uygulayacağınız bu rejim ile dilediğiniz kadar kilo verebilirsiniz. Kendinizi hem hafif hissedecek, hemde sevdiğiniz yiyecekleri her gün yiyebileceksiniz, üstelik birkaç saat sonra sevdiğiniz yemeği yiyecek olmak ona ulaştığınızda aldığınız zevki ikiye katlayacaktır. Çok yağlı, tatlı ve ekmekli yiyeceklerden uzaklaşarak damak zevkinizi hafif besinlerle geliştirmiş olacaksınız ve bu yeni alışkanlığınızla porsiyonları abartmadan yediklerinizin tam anlamıyla tadına varabileceksiniz. Ve en güzeli ne kadar hızlı kilo verdiğinize siz bile şaşıracaksınız…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.