KKTC, ambargoları turizmle aşıyor

GİRNEKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, turizm sezonuna iddialı giriyor. İlk defa bu yıl sıkıntısız bir turizm sezonu açtıklarını belirten Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Yönetim Kurulu üyesi Özbek Dedekorkut, “Avrupa’da yaşanan kriz Kuzey Kıbrıs’ın tanıtımına yaradı.” dedi.Geçmiş yıllarda Kuzey Kıbrıs turizminin İngiltere ve Türkiye pazarına dayandığını belirten Dedekorkut, “İngiltere ve Türkiye pazarımız aksadığında turizmimiz çöküyordu.” dedi. Bu yılki turist sayısındaki artışın sebebini oluşturdukları yeni pazarlar olduğunu belirten Dedekorkut, “Bu yıl İngiltere’nin yanına İtalya ve Almanya’yı koymayı başardık.” diye konuştu.

Bakanlığın sağladığı teşvik kapsamında Türk Hava Yolları (THY) ile yapılan anlaşma sayesinde THY’nin bütün dünyadan İstanbul’a getirdiği turistlerin bir kısmı KKTC’ye de geldi. Dedekorkut THY ile yapılan bu anlaşma ile KKTC’nin adını bile duymayan ülke vatandaşlarının uygun paket fiyatları çerçevesinde Ada’ya getirildiğini ifade etti. THY ile yapılan anlaşmanın faydalarını gördüklerini belirten KITSAB yöneticileri, uzun vadeli ve sistemli bir çalışma ile turizmde başarılı olunabileceğini gördüklerini belirttiler.

Geçmiş yılların meyvelerini topladıklarını belirten Dedekorkut bu yıl ülke turizminde en az yüzde yirmilik bir artış beklediklerini belirtti. Dedekorkut, KKTC Turizminin gelişmesinin önemli nedenlerinden biri olarak da Turizm Bakanlığı’nın turist sayısına göre teşvik vermesine bağladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.