Komşumuz İflastan Kurtulmak İçin İlk Adımı Attı

(Getty Images/AFP)

Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) üçlüsünün yani troyka ile beraber yapılan anlaşma çerçevesinde hazırlanan beş yıllık orta vadeli bütçe planı, Yunanistan parlamentosunda bugün yapılan oylamada kabul edildi.

Yunanistan’ın iflastan kurtulması ve vadesi gelmiş borçlarını ödemesi için,  IMF-AB yardımının beşinci dilimi olan 12 milyar Euro’yu alması gerekiyor. Bu dilimi alabilmesi için, bu kuruluşlar tarafından beş yıllık bütçe planının parlamentodan geçmesi ön şart olarak ileri sürülmüştü.

Beş yıllık orta vadeli bütçe planı doğrultusunda 28.4 Milyar Euro tutarındaki tasarruf paketiyle ilgili yasa tasarısı kabul edildi. 300 sandalyeli parlamentoda oy kullanan 98 üyeden 155’i yeni plana evet derken 138 milletvekili hayır dedi. 5 milletvekili ise çekimser oy kullandı. Paketin kabulü ardından gösterge tahvilin faizi yüzde 9.15’e indi. 10 yıllık Yunan tahvilinin getirisi de yüzde 16.35’e geriledi.

Hükümetin getirmeye çalıştığı yeni tasarruf önlemleri günlerdir protesto gösterilerine ve greve neden oldu.

Grev, günlük hayatı felç etti, toplu taşıma araçları çalışmadı, çöpler toplanmadı. Sivil havayolu taşımacılığı çalışanlarının da grevin her iki gününde, 08.00-12.00 ile 18.00-22.00 saatleri arasında iş durdurma kararı almasıyla iç ve dış hatlarda çok sayıda sefer iptal edildi. Liman çalışanlarının da grev yapmasıyla anakara ile adalar arasındaki bağlantı koptu. Devlet daireleri, KIT, belediye, banka, sağlık çalışanları, vergi ve gümrük memurlarının da greve katılmasıyla müşteri hizmetlerinde aksamalar meydana geldi.

Bugün ise parlamentoda yapılan oylamaya milletvekillerinin katılmasını önlemek amacı ile parlamentoya çıkan yollara barikatlar kuruldu. “Bıkkınlar” adı verilen ve kemer sıkma paketini protesto eden grup parlamentoya giden yolları kapattı. Gruplar ile polis arasında arbede çıktı. Göstericileri copla ve göz yaşartıcı bomba ile dağıtmak isteyen polisle çıkan çatışmalarda bazı göstericiler yaralandı.

Göstericiler arasından 30 kişilik bir grup ellerindeki demir ve sopalarla Maliye Bakanlığı’nın binasına saldırdı.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.