Konda Seçim Anketi Açıklandı

Konda Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem (Tiejun Wang/The Epoch Times)
Konda Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem (Tiejun Wang/The Epoch Times)

Türkiye’nin güvenilir kamuoyu araştırma şirketlerinden KONDA, 30 Mart Yerel seçimleri ile ilgili bir saha çalışması raporu sundu. Konda’nın 22-23 Mart tarihleri arasında yapılan araştırmaya dayandırdığı seçim sonuçlarına ilişkin tahminleri şöyle: AK Parti %46, CHP %27, MHP %15, BDP %7, diğer partiler %5

Konda, 22-23 Mart tarihlerinde 33 ile bağlı 173 mahalle ve köyde 3.067 kişiyle yüzyüze görüştü. Hata payı 1,8 olan araştırmanın sonucu ile ilgili Konda Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem yazılı bir açıklamada bulundu. Erdem, 2012 başlarında %54’ün üstüne çıkan AK Parti’nin son 24 ay içerisinde oylarının %46’ya indiğini belirtti ve “Son iki yıla baktığımızda yeni anayasa yapım süreci, Suriye, Gezi olayları, 17 Aralık operasyonu ve açılım süreci gibi yönetilemeyen birçok hayati sonucun bir arada yaşandığı hatırlanacaktır” dedi.

Erdem, 17 Aralık operasyonunun AK Parti oylarına etkisi ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Bugün verilmekte olan siyasal karar yolsuzluğun ‘onaylanması’ veya ‘mazur görülmesi’ olarak anlaşılmamalıdır. Son üç ayın barometre raporlarında 17 Aralık olaylarında söz konusu olan yolsuzluk iddialarına inananların sayısının yüzde 77 olduğu görülecektir.  AK Parti’ye oy verenlerin büyük kesimi ise ‘kondurmamakta’ ve söylenenlerin ‘komplo’ olduğuna inanmakta ve hatta güvenmektedir; küçük bölümü ise söylenenlere inanmakta ve ‘herkes yapıyor’ diye mazur görmektedir.”

Erdem ayrıca, muhalif partilerin oy oranları ile ilgili şu yorumda bulundu:

“2002 seçimleri sonrasında AK Parti’nin ekonomik ve yönetim alanındaki uygulamaları karşısında, CHP ve MHP’nin eski ve romantik söylemlerini bırakıp, tutarlı bir program oluşturmamaları bu tablonun başlıca sorumlusudur.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.