Konya Mevlana’nın Yıldönümünde Herkesi Kendisine Çağırdı

7-17 Aralık tarihleri arasında Mevlana Müzesi ziyaretçi akınına uğradı (Resim: Epoch Times)
7-17 Aralık tarihleri arasında Mevlana Müzesi ziyaretçi akınına uğradı (Fotoğraf: Epoch Times)

Mevlana Celaleddin-i Rumi, 739. ölüm yıl dönümünde 7-17 Aralık (vuslat) tarihleri arasında törenlerle anıldı. Türkiye’nin markalaşma yönünde iddialı şehri Konya bu yıl vuslat törenleri sebebiyle dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğradı.  Konya Mevlana Müzesi Müdürü Arkeolog Yusuf Benli bu yıl 7-17 tarihleri arasında müzeye 75.000‘in üzerinde ziyaretçinin geldiğini ve geçen yıla göre artış yaşandığını bildirdi.

Uluslararası Anma Törenlerinin son gününde Şeb-i Arus’u izlemeye Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, milletvekilleri ve birçok yerli, yabancı misafir katıldı.

Mevlana Kültür Merkezi’nde yapılan törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek “Bugün burada hepimiz 7 asır önce ‘Gel’ diyen sesin misafirleriyiz. Umudun, kucaklamanın, aşkın ve merhametin sesiyle ‘gel’ demişti. Yüzlerce yıldır bu çağrıya cevap vererek geliyoruz. Ama geldiğimiz gibi gitmiyoruz. Burada içimize yeni şeyler ekliyoruz. Sabrın, merhametin, af dilemenin, cömertliğin, ayın, güneşin, toprağın, buğdayın, adaletin ve aşkın atmosferini yeniden soluyoruz. Burası evimiz, gönül yurdumuz. Buradaki her insanın kopup gideceğimiz yurdundaki bir komşumuz olduklarını biliyoruz. Bu şehrin sinesinde Hazreti Mevlana ve Hazreti Şems oldukça bu şehir aydınlığını, bereketini ve büyük çağrısını hiç kaybetmeyecek” dedi.

Mevlana Kültür Merkezi’nde Sema Gösterisi (Resim: Epoch Times)
Mevlana Kültür Merkezi’nde Sema Gösterisi (Fotoğraf: Epoch Times)

Konuşmanın ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde Ahmet Özhan konser verdi. Daha sonra Araştırmacı-Yazar Ömer Tuğrul İnançer’in Mesnevi sohbeti ile devam eden program, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun sema gösterisi ile sona erdi.

Ölümü sevgiliye yani Allah’a kavuşmak olarak gören Mevlana’nın hayata gözlerini yumduğu 17 Aralık, Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) olarak adlandırılıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.