Korgeneralin Kükreyişi: ÇKP Reform Edilmezse Yok Olacaktır

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Korgeneralinin Kükreyişi: ÇKP Reform Edilmezse Mutlaka Yok Olacaktır
Demokrasi Sistem Savunuluyor, “Para Diplomasisi” Kınanıyor..

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Ulusal Savunma Üniversitesi Siyasal Komiser Korgeneral Liu Yazhou ile geçenlerde yapılan özel röportajda, Korgeneral Liu Çin Komünist Partisi’nin geçerli politik sistemini şiddetlice kınadı, bununla birlikte ABD’nin demikrasi sistemini savundu. Olayların gerçek yüzünü gösteremeyen ve gerçeklere tahammül edemeyen ÇKP sistemi, Çin topraklarında kendi halkına özgürce nefes aldırmayan ve halkını temsil edecek kişileri liderlik pozisyonuna getirmeyen bir sistem’in yok oluşu çok doğaldır. Korgeneral hatta Çin’in 10 yıl içinde demokrasi sistemine dönüş yapacağına dair kehanette bulundu, bunun kaçınılmaz olduğunu açıkladı, çünkü ÇKP’nin geri dönüş yolu yok.

Liu Yazhou’nun bu dünyayı sarsan sözleri “Phoenix Haftalık ”ın yeni sayısında yayımlanmıştır. Ancak dergi şöyle bir beyanda bulunmuştur: ilgili içerikler özel röportaja göre düzenleme yapılmış ve Liu tarafından onaylanmamıştır. Özel röportajın “Batı Yorumları”adlı başlığı altında, ilk yarısında Çin’in batı bölgesinin yüzleşmekte olduğu karmaşık uluslararası durumlar konuşuldu, yöneticilerin aktif halde karşılık vermeleri gerektiği ve cesurca batıya ilerlenmesi önerildi. Ancak son yarısında Çin’in iç bölgelerine uygulanan politika hakkındaki görüşü sorulduğunda, sözleri sarsıtıcı oldu.

Paranın Çokluğu “Yumuşak Gücün” Gelişimi Anlamına Gelmiyor

İlk önce ÇKP’de yaygın fikirler olan “Güçlü ekonomi ülkesi” ve “Para Diplomasisi”ni kınadı, “Paranın bolluğu ‘yumuşak gücün’ geliştiği anlamına gelmiyor” dedi; Çin’in Afrika’daki yatırımlarda ahlaksızca rüşvetler verildiği ve paralarla yol açmaları örneklerine değindi, bu davranışlarla Afrika memurlarının git gide aç gözlü yaptıklarını ve yerel halkın Çin’e karşı çok olumsuz düşüncelere sahip olmalarına sebep olduklarını söyledi. Çin’deyse halktan üst tabakaya kadar “Paran varsa herşey yoluna girer, para herşeyi dengeler ” düşüncesi yaygınlaşmıştır. Liu’nun fikri ise böyle: “Sadece paraya güvenerek ne Çin’in dış ülkelerdeki ulusal çıkarları uzun süre koruyabilir, ne de ülke içindeki refah ve huzuru koruyabilir. ”

Liu Yazhou, bir milletin kaderi yalnızca askeri ve ekonomi gücüne dayalı değil, medeniyet formuna dayalı olduğunu söylüyor, “Bu da ÇKP’nin politik sistemini reform etmesini zorunlu kılıyor. ” Ayrıca eski Sovyetler Birliği’nden örnek veriyor, Sovyetler Birliği’nin başarısızlığının ekonomi veya askeri gücünden değil yönetim sisteminden olduğunu söylüyor, “Bir sistem eğer halkın özgürce nefes almasını sağlayamıyorsa, mümkün olduğu kadar vatandaşın yaratıcılığını serbest bıraktırmıyorsa, halkı en iyi şekilde temsil edecek kişileri yönetici pozisyonuna getiremiyorsa, yok oluşu kaçınılmazdır. ”

Halk Kurtuluş Ordusu Korgeneral Liu Yazhou, “Phoenix Haftalık” yeni sayısı.

10 Yıl İçinde Politik Sistemin Değişeceğine Dair Kehanet

Zamanında Sovyetler Birliği de istikrarı vurgulardı, istikrarı amaç olarak görürlerdi, “İstikrar herşeyi yener, para herşeyi dengeler dediler, fakat sonunda çatışmaları koyulatırdılar, herşey ters yürüdü.” Liu kehanette bulundu, Çin “10 yıl içinde diktatörlükten demokrasiye doğru bir dönüşüm olacak, bu kaçınılmazdır. Çin’de çok büyük değişimler yaşanacak, politik sistemin reformu tarihin verdiği bir görevdir, ÇKP’nin geri dönüş yolu yoktur. ”

“ABD’nin başarı sırrı Wall Street’te değil, Silicon Valley de değil, uzun ömürlü hukuk üstünlüğü ve hukuk üstünlüğünün arkasında yatan sistemdir. ” Liu, yalnızca sistemin inanılır olduğunu söylüyor. Çin, gerçekten yoksun değildir, gerçeğe tahammül edemeyen topraklardan yoksundur diyor, “Demokrasi olmadan kalıcı kalkınma da olamaz, demokrasi düşüncesinin yaygınlaştırılması ülkelerle sınırlandırılmamalıdır, tarih tarafından da sınırlndırılmamalıdır.”

57 yaşındaki Liu Yazhou ÇKP’nin askeri korgenerali aynı zamanda Merkezi Disiplin Denetleme Komisyonu üyesi olarak açıkça böyle sözler söylemesi dış dünyanın dikkatini çekiyor. İlgili içerikler röportajın hemen ertesi günü tüm sanal dünyasına geniş çaplı yayılmıştır. (“Phoenix Haftalık” Hong Kong Phoenix TV’ye aittir, fakat Anakara Çin’de de özgür yayım hakkına sahiptir. )

Askeri Yazar, Politik Görüşleri ÇKP’yi Sarstı

Liu Yazhou asker ailesinde doğdu, babası Liu Jiande bir zamanlar Lanzhou Eyaleti’nde askeri bölge Lojistik Departmanı Yardımcı Siyasi Komiser görevini yapıyordu. Liu ortaokuldan mezun olduktan sonra babasının düzenlemeleri ile asker olmuş, müfreze liderine kadar gelmiştir; 20 yaşında Wuhan Üniversitesi Yabancı Diller Bölümüne girmişti. Üniversite döneminde edebiyata olan yatkınlığı ortaya çıkmış, yazarlığa başlamıştır, aynı zamanda sınıf arkadaşı olan eski Çin Cumhurbaşkanı Li Xiannian’in kızı Li Xiaolin ile tanışmış ve evlenmiştir.

ABD’nin Yüksek Dereceli Takip Ettiği Hedef

Üniversiteden mezun olunca, Halk Kurtuluş Ordusu – Hava Kuvvetleri Bölümü’nde görev almıştır. 1989 yılında Çin’de yaşanan 4 Haziran olayında, olaya dahil oluşu sebebiyle yetkililer tarafından sorgulanmış, ancak sonunda temize çıkmış ve yeniden önemli bir pozisyona getirilmiştir. 1992 Nisan’da ılımlı yazar kimliği altında grup ile Taiwan’ı ziyaret etmiştir, böylece ÇKP parti üyesi askerin Taiwan’ı ziyaret etmekte öncü bir harekette bulunmuş, olay ardından asker kimliği açığa çıkınca bir anda sansasyon yaratmıştır. Ayrıca ÇKP’nin Güney Kore’ye karşı gizli operasyonlara katkıda bulunduğu için ödüllenmiştir.

Son birkaç yıldır Liu, ordu generali kimliğiyle sık sık yönetime ve askeri konular hakkında görüşlerini yayınlıyor, elinden geldiği kadar ÇKP’ye demokrasi reformları gerçekleştirmek ve güçlü bir devlet haline gelebilmek için seslenişte bulunuyor. Onun görüşleri sadece ÇKP siyasetini sarsmakla kalmamış, alınan haberlere göre, ABD istihbarat ajanslarının ve askeri kesimlerinin de yüksek derecede dikkatini çekmiştir. Ayrıca ÇKP Merkez Parti Okulu emekli profesörü Du Guang’ın gözünde itibar kazanmış, Liu’nun ÇKP’de nadir bulunan olağanüstü bağımsız düşünebilen başarılı bir general olduğunu söylemiştir.

Liu Yazhou’nun eşi Li Xiaolin, Çin Halkı Yabancı Ülkeler ile Dostluk Derneği’nde çalışıyor, karı kocanın 20 yaşında bir oğulları var. Liu daha önceden muhaliflerin kurduğu Bağımsız Makaleler Derneği’nin aktivitelerine de katılmıştır. Onun ikiz kardeşi ABD vatandaşı olup ABD’de üniversite öğretim görevlisidir; Çin’in demokrasi yanlı hareketlerine destek veren ABD Demokrasi Vakfı için çalışmaktadır; Çin’deki seçim sorunu ile ilgili özellikle araştırmalar yapmış, Beijing’de “Çin’de Seçim ve Yönetim Sitesi” adlı internet sitesi kurucusudur.

Liu Yazhou Arşivi:
Yaş: 57
Memleket: Anhui Eyaleti Su Kasabası
Rütbe: Korgeneral
Eş: Li Xiaolin (Eski Çin Cumhurbaşkanı Li Xiannian’in kızı)
Eğitim: Wuhan Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi İngilizce Bölümü Mezunu
Deneyim: Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri Bölümü Sekreterliği, Beijing Askeri Bölge Siyasal Bölüm Başkanlığı, Chengdu Askeri Bölge Hava Kuvvetleri Siyasal Komiser, Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri Yardımcı Siyasal Komiser, şu anda Ulusal Savunma Üniversitesi Siyasal Komiseri
Eserleri: Uzun roman “Chen Sheng”, askeri anı-roman “Şeytanın Yönettiği Savaş”, söyleşi “Jinmen Savaşı ve Özeleştiri”, “İnanç ve Erdem”, “Jiashen Yılını Anma”, “Büyük Ulusal Plan” vs.

Liu Yazhou özlü sözleri:
“Çin, gerçekten yoksun değildir, gerçeğe tahammül edemeyen topraklardan yoksundur. ”
“ABD’nin başarı sırrı Wall Street’te değil, Silicon Valley de değil, uzun ömürlü hukuk üstünlüğü ve hukuk üstünlüğünün arkasında yatan sistemdir. ”
“Sadece paraya güvenerek ne Çin’in dış ülkelerdeki ulusal çıkarları uzun süre koruyabilir, ne de ülke içindeki refah ve huzuru koruyabilir. ”
“Bir milletin kaderi yalnızca askeri ve ekonomi gücüne dayalı değil, medeniyet formuna dayalıdır, halkın varlığı bizim politik sistemimize reform getirmemizi zorunlu kılıyor. ”
“10 yıl içinde diktatörlükten demokrasiye doğru bir dönüşüm olacak, bu kaçınılmazdır. Çin’de çok büyük değişimler yaşanacak, politik sistemin reformu tarihin verdiği bir görevdir, geri dönüş yolumuz yoktur. ”
“Bir sistem eğer halkın özgürce nefes almasını sağlayamıyorsa, mümkün olduğu kadar vatandaşın yaratıcılığını serbest bıraktırmıyorsa, halkı en iyi şekilde temsil edecek kişileri yönetici pozisyonuna getiremiyorsa, yok oluşu kaçınılmazdır. ”

Haber Kaynağı: Hong Kong Apple Daily
Orijinal Çince Metin: http://forum.edoors.com/showthread.php?t=682382

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.