Köylü Kadın Tiyatrocular, Kamyonet Kasasında Köylere Turneye Çıktı

MERSİNMersin’de köylü kadınların oluşturduğu tiyatro topluluğu kamyonet kasasında oluşturdukları sahne ile köylerde turneye çıktı. Arslanköy beldesinde 2000 yılında kurulan ‘Arslanköy Çadır Tiyatrosu Kadınlar Topluluğu’, ‘Merravcı’ yeni oyunlarını Mersin’in köy ve beldelerinde sahneliyor.Okulda kurdukları tiyatroda rol alan öğrencilerde yaşanan olumlu gelişmeler sonrasında, öğrenci velilerinin bir tiyatro oyununda oynamak istediklerini söylediklerini belirten Arslanköylü, tiyatronun kurulmasından bu yana Taş Bademler, Kadının Çilesi, Kadının Feryadı, Köy Seyirlik, Önce Vatan ve Uyuz Eşek gibi 10’un üzerinde oyun sahnelediklerini anlattı. Arslanköylü, yapımcı-yönetmen Pelin Esmer tarafında çalışmaları konu alan ‘Oyun’ adlı belgesel filmin yurt dışında 13 ülkede ödül aldığını söyledi.

Gün boyu orman işinde çalışan 7 kadın, Deynek köyünde sahneledikleri oyunlarını köylülerin beğenisine sundu. Topluluğun kurucusu ve ‘Merravcı’ adlı oyunun yazarı Arslanköy Yahya Aydın Lisesi Müdürü Hüseyin Arslanköylü, topluluğun temelinin 1999 yılında okulda öğrencilerden kurulan tiyatro ile atıldığını söyledi.

Arslanköylü, “Topluluk ilgi görünce Almanya’nın Frankurt şehrinde, Ankara ve İzmir’deki tiyatro festivallerinde sahne aldık. Bazı oyuncular zaman içerisinde aramızdan ayrıldı.” dedi.

 

Bugüne kadar senaryosunu kendisinin yazdığı oyunları daha çok köy ve beldelerde sahnelemek üzere yola çıktıklarını belirten Arslanköylü, ”Büyük şehirlerden talep geldi. Ancak, büyükşehirlerde oynadığımız oyunların pek etkili olmadığını gördüm. Fakat çevremizdeki köylerde hiç tiyatro izlemeyen yerler var. Bundan yola çıkarak, ‘Merravcı’ (bahçe sularını idare etmekle görevlendirilen memur) adlı oyunu sahnelemeye karar verdik.” diye konuştu.

Oyunda, yaşları 40 ile 52 arasında değişen ve gündüz ormanda işçi olarak çalışan 7 kadının rol aldığını ifade eden Arslanköylü, oyunlarını sahnelerken ücret talep etmediklerini kaydetti. Köy ve beldeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçmiş yıllarda sağladığı destek sayesinde gezebildiklerini belirten Arslanköylü, şöyle dvam etti:

”Son oyunumuzu önce prova niteliğinde beldede, ardından da ilk defa komşu köy olan Tırtar’da sahneledik. Burada ilk defa tiyatro gördüklerini söyleyen insanlarla karşılaştım. Bu da beni duygulandırdı. Aslında eskiden Toroslar’da Arap Oyunu, Deve Oyunu, köy seyirlik oyunlarını dedelerimiz oynarmış. Biz ise şimdi kamyonet üzerinde bunların çağdaşlaşmış halini sergilemek için yola çıktık. Aslında oyunumuz ne köy seyirlik, ne de çağdaş tiyatro, ikisinin ortasında bir şey. İnsanlar ilgi gösteriyor. Çünkü, oyunumuz köylerimizi kasabalarımızı anlatıyor, bir nevi Türkiye’nin genel durumunu anlatıyor.”

Hüseyin Arslanköylü’nün yazıp yönettiği ve Behiye Yanık (52), Ümmü Kurt (48), Fatma Kahraman (48), Cennet Güneş (46), Saniye Cengiz (42), Fatma Fatih (40) ve Zeynep Fatih’in (40) rol aldığı oyun, turne kapsamında 5 Temmuz’a kadar Güzelyayla, Ayvagediği ve Fındıkpınarı beldeleri ile Kavaklıpınar, Yeniköy, Yavca, Değirmendere, Dorukkent ve Arpaçsakarlar köylerinde de sahnelenecek. Turne, 10 Temmuzda Antalya’nın Kaş ilçesi Yeşilköy beldesinde oyunun sahnelenmesiyle sona erecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.