Kremlin’den Wikileaks Açıklaması

MOSKOVA– ABD’nin yurt dışında görev yapan diplomatların yazışmaları ile ilgili WikiLeaks’de yayınlanan belgeler tüm dünya başkentlerinde tartışılıyor.

Kremlin basın sözcüsü Natalya Timakova WikiLeaks’den yayınlanan belgeleri yorumlamaya değer bulmadı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Moskova’nın ortakları ile olan ilişkilerin somut aksiyon planlarına dayandığını ifade etti.

“WikiLeaks web sayfasında yayınlanan belgeler yorumlamaya değer değil” ifadelerini kullanan Timakova, “Hayali Hollywood kahramanlarını yorumlamaya değer bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

Belgelerde Amerikalı diplomatlar Rusya Başbakanı Vladimir Putin’i Batman’e ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’i de Robin’e benzettiği iddiaları yer alıyor.

New Delhi’de temasları çerçevesinde basın mensuplarının belgelerle ilgili sorularını cevaplayan Lavrov da, “WikiLeaks eğlenceli bir okuma metni. Ancak biz ortaklarımızla ilişkilerimizde somut aksiyon planlarına göre hareket ediyoruz.” dedi.

Belgelerde Putin’in otoriter kimliğine rağmen ağır işleyen bürokratik yapıda sözlerinin yeterince dinlenmediği iddiaları yer alırken, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’le Fransa Dışişleri Bakanı Herve Morin arasındaki görüşmelerde ise ilginç ifadeler var.

Gates konuşmasında, “Rusya demokrasisi yok oldu. Hükümet gizli servislerin yönettiği oligarşik bir yapıda” değerlendirmesinde bulunuyor. Gates’e göre Medvedev Rusya için daha pragmatik bir yaklaşıma sahip, ancak çok az bir değişim gerçekleştirilebilir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.