Kupa üşütüyor, Türk battaniyeleri ısıtıyor

JOHANNESBURGGüney Yarımküre’nin kış ayına denk gelen Dünya Kupası, Kuzey’in yazından gelenleri her geçen gün üşütmeye devam ettikçe, futbolseverler Dünya Kupası için özel hazırlanan düğmeli Türk battaniyelerine biraz daha sıkı sarılıyor. Afrika deyince güneşin yakan sıcaklığından başka bir şey tahmin etmeyen Amerikalılardan Ruslara, taraftarlar Kupa’ya tişörtleri ile gelirken, Güney Afrika’ya 10 yıl önce “ters iklimi” fırsat bilerek gelen Mustafa Sesli, yüz binlere olumsuz etki yapan hava şartlarını, Türkiye’nin gelemediği Kupa’da FIFA ile battaniye anlaşması imzalayarak firması için büyük avantaja dönüştürmeyi başarmış.

FIFA’nın resmi sponsoru olma hakkını elde eden Sesli, Dünya Kupası battaniyelerinin hikayesini şöyle anlattı: “Yaklaşık iki yıl önce, FIFA adına lisans veren Global Brand Group ile görüştüm. FIFA için battaniye yapmak istiyoruz dedim.Onlar da bana, ‘şu anda battaniye için lisansımız yok ama başka ne yapabiliriz onu düşünelim’ diye cevap verdiler. Biz de FIFA’ya battaniye yapamayacağız diye isteğimizden vazgeçmek zorunda kaldık. Daha sonra başka bir yolu deneyerek, bizim “şal” dediğimiz sırta alınan küçük battaniyeler ürettik ve FIFA’ya gösterdik. Bunlardan yapabiliriz deyince ‘ooo çok süper, ama battaniyeden ayrılması için önünde çıtçıtılı düğmesi olması lazım’ dediler. Biz de istedikleri şekilde ürünü yaparak yetkililere numuneler verdik. Tabi süreç biraz zorlu oldu. Yaptığımız bütün desenleri teker teker FIFA’ya gösterip onay bekledik. Sonunda 19 desen üzerinde anlaştık. FIFA’nın lisans için istediği 50 bin dolar ücreti ödeyerek battaniyeleri FIFA’nın resmi ürünleri arasına koymayı başardık. Battaniyelerimiz, FIFA ürünlerinin satıldığı bütün mağazalarda, stadyumlarda müşteriye sunuluyor. Şu anda, Kupa başladığı günden beri 10 binden fazla battaniye sattık.”

Gece- gündüz ısı farkının 25 dereceyi bulduğu Güney Afrika’nın kış aylarında, gündüzler güneşli geçse de, maçların büyük kısmının start verdiği ikindi saatlerinden itibaren sıcaklık 10 derecenin altına düşebiliyor. TSİ 20:30’da başlayan maçlarda ise sıcaklığın sıfıra kadar düştüğü stadyumlarda futbolseverlerin yardımına Türk battaniyeleri yetişiyor. Yalnız sıcak iklimin hakim olduğu Hint Okyanusu’na kıyısı olan Durban ve Port Elizabeth şehirlerinde ise havalar bir az daha sıcak.

Mustafa Sesli’nin anlattıklarına göre battaniyenin Afrikalıların hayatında çok önemli bir yeri var. Ölülerini bile battaniyelere saran Afrikalıların, evlenirken karşı tarafa verdikleri en önemli hediyelerden birisi battaniyeler.

Kış günlerinde çoğu zaman üzerlerine palto yerine battaniye alan Afrika halkı, yılda yaklaşık 12 milyon battaniye tüketiyor.

1999’da battaniye satmak için Güney Afrika’ya gelen Mustafa Sesli, bugün Johannesburg’taki dev fabrikasıyla marketin yaklaşık yüzde 35’ini elinde tutuyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.