Kürtaj Eylemine Sert Müdahale

 Kürtaj Eyleminde 27 Kadın Gözaltına Alındı

Kürtaj Eyleminde gözaltına alınan kadınlar -Radikal Gazetesi

Ankara’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde ‘kürtaj eylemi’ yapan 27 kadın, polis tarafından yaka paça kelepçelenerek gözaltına alındı. Kadınlar sloganlar atarak ifadelerinin alınması için emniyete götürüldüler.

Ankara’da Kürtaja karşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde eylem yapan 27 kadın, polis tarafından tutuklandı. Kadınlar üst araması yapılıp elleri kelepçelendikten sonra emniyete götürüldüler. Halkevleri’ne üye bir grup kadın, ‘‘AKP, elini kadının bedeninden çek’’ pankartını açarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın önünde eylem yaptı.

Bakanlıktan bir yetkili ile görüşmek isteyen eylemciler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kürtaj açıklamaları nedeniyle çıkıp bütün kadınlardan özür dilemesini istediler. Kadınların talepleri kabul edilmeyince oturma eylemi başlattılar. Kadınlar, ‘Başbakan elini bedenimizden çek’ sloganlarıyla Meclis’e yürümek istediler.

Geniş güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet polisi kadınların yürüyüşüne izin vermedi. Kadınların direnmesi üzerine, polisler kadınlara yaka paça  müdahale etti. Elleri kelepçelenen 27 kadın gözaltına alınarak polis araçlarıyla ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldüler. Bu sırada kadınların gözaltına alınmasını görüntülemek isteyen basın mensuplarına da polis sert müdahalede bulununca gerginlik yaşandı.

Bu sırada olay yerine gelen İzmir CHP Milletvekili Rıza Türmen, yaptığı açıklamada “AKP’nin ileri demokrasi anlayışı bu. Yasal hakları olan bir eylem gerçekleştiren kadınlar şiddet uygulanarak zorla gözaltına alınıyor. Bu da AKP ’nin demokrasiden ne kadar anladığını gösteriyor” dedi.(Hürriyet Gazetesi)

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.