Libya’nın ABD Büyükelçisi Öldürüldü

ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Washington’da Beyaz Saray’ın önünde Libya’da öldürülen büyükelçi ile ilgili açıklamada bulundu (Alex Wong / Getty Images)

Salı gecesi kimliği bilinmeyen kişiler tarafından Libya-Bingazi’de Amerikan Büyükelçiliğine yapılan saldırı sonucu büyükelçi J. Christopher Stevens’in öldürüldüğü, ABD başkanı Barack Obama tarafından açıklandı.

Saldırıda büyükelçinin yanı sıra 3 kişi daha hayatını kaybetti. Saldırı, ABD’de yapılan ve Hz. Muhammed Peygambere karşı hakaret içeren bir filme karşı yapılan protestolar sırasında meydana geldi.

Obama yaptığı açıklamada, “ABD başkalarının dini inançlarını kötüleyen durumları kabul etmez. Bu tür durumlarda kamu görevlilerinin canını alan anlamsız şiddete karşı çıkmalıyız” dedi.

 Obama, Stevens’ı öldürenlere karşı misilleme olacağına karşı söz verdi.

Reuters haber ajansına göre Beyaz Saray “Hiç kuşkunuz olmasın, biz halkımıza saldıran katilleri bulmak için Libya hükümeti ile işbirliği yapacağız” diye açıklamada bulundu.

El Cezire’ye göre elçiliğe silahlı çete tarafından yapılan saldırı sırasında yangın çıkmış ve Büyükelçi Christopher Stevens yangında dumandan boğularak hayatını kaybetmişti.

Yapılan film ile ilgili Mısır’da da olaylar çıkmış, bir protestocu Kahire’de ABD büyükelçiliğine tırmanarak ABD bayrağını indirmiş ve yerine siyah bir bayrak dikmişti.

İngilizce Derleme Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.