Libya’ya Askeri Müdahale Başladı

 

Libya’ya yapılan müdahele A.B.D. askeri kuvvetlerinin Kadafi’nin hava savunma sistemine yöneltilmiş cruise füzelerini fırlatmasıyla genişledi.

CNN, yüksek kademeli bir Savunma yetkilisinin olayı doğruladığını rapor etti.

A.B.D. Başkanı Obama ise Brezilya’da yaptığı basın açıklamasında: “Tehdit edilen insanların çağrılarına cevap verdik ve hem dünyanın hem de A.B.D.’nin çıkarları doğrultusunda davrandık.” dedi.

A.B.D’nin eyleminden önce Fransız savaş uçakları hava baskınlarında birçok tankı ve zırhlı askeri aracı vurdu. Baskınlar Kadaffi’nin Bengazi şehri dolaylarındaki güçlerini hedefledi. Cumartesi sabahı Kadaffi’nin kıtaları karşı duruş sergilemek için yer değiştirerek, Salı günü yürürlüğe konan kararı ihlal etmişlerdi.

İngiliz Başbakanı David Cameron ise Downing Street 10 numara önünde yaptığı konuşmada İngiliz güçlerinin bu akşam Libya’ya konuşlanacağını açıkladı.

Salı günü yürürlüğe giren bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı ile Libya’daki sivillerin hayatlarını korumak için “bütün gerekli yöntemlerin” kullanılması için yetki vermişti.

A.B.D. Libya’ya yapılan askeri bir müdaheleye önderlik etme konusunda tereddütte kalmış ama Avrupa ve Arap uluslarına destek vermeye hazır olduğunu söylemişti.

Reuters haber ajansı Devlet Bakanı Hillary Clinton’ın Pazar günü Paris’te: “Olayların bu duruma gelişini biz hazırlamadık. Hiçbir şekilde tek taraflı eylemlerde bulunmadık ama şu anda Kaddafi’nin yapmakta olduğu korkunç şeyleri yapmakta olan devletler ve liderlere karşı eyleme geçen uluslararası topluluğu güçlü bir şekilde destekliyoruz” dediğini rapor etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.