Ligin ilk maçındaydık

Fotoğraf: Epochtimes Türkiye

Uzun bir zamandan bu yana basketbol maçı izlememiştim.Üniversite takımında oynarken çok kötü bir şekilde sakatlanmış ve o maçtan sonra da bir daha parkeye ayak basmamıştım.

Mersin’de basketbol maçlarına gitmeyi hep ihmal ediyoruz. Bugün Beko Basketbol Liginin sezon açılışı idi. Biz de birazcık eğleniriz düşüncesi ile salondaydık.

Rotoğraf: Epochtimes Türkiye

Yanımdaki arkadaşım maçları ciddi bir şekilde takip ediyor. Söylediğine göre Mersin takımı geçen senelerde daha iyiymiş. Takımdaki 3 Amerikalı gözüme çarptı. Takımın yükünü onlar sırtlıyor gibi görünüyorlar, fakat bana biraz bencilce oynuyorlarmış gibi geldi. Özellikle oyun kurucu çok bencilce davrandı, çok ciddi hatalar yaptı ve Mersin takımının maçı kaybetmesinde başrolü oynayan oyuncu maalesef o oldu. Koç ise onu hiç oyundan almadı ve bence bu hataya ortak oldu. Dikkatimizi çeken bir diğer ayrıntı da, takımdaki oyuncuların hiçbirinin sürekli hata yapan bu oyuncuya tepki göstermemesi oldu.

Fotoğaf: Epochtimes Türkiye

Rakip takım ise Edirne’den gelmişti. Formalarını hiç beğenmedik, gerçekten de çok kötüydü. Birinci lig takımına yakışmayacak bir tasarım olmuş bizce. Fakat takım oyuncuları çok mütevazilerdi. Çok iyi yardımlaşıyorlardı. Daha ısınma hareketlerini yaparlarken bile onları sevdik. Edirne takımı maç içerisinde çok iyi top çevirdi ve zihinsel anlamda da maçtan hiç kopmadılar.

Maç genelde başa baş idi. İlk 8-10 dakikası pek zevk vermedi fakat o dakikalardan itibaren maç oturdu ve oyuncular iyice konsantre oldular. Edirne takımı lige yeni çıkmış olmasına rağmen çok iyiydi. Bu arada maçta Edirneli taraftarlar da vardı. Takımlarını çok uygarca desteklediler ve çok şirin bir taraftar grubu idi.

Fotoğraf: Epochtimes Türkiye

Mersin seyircisi, top rakip takımdayken sürekli olarak onları yuhalıyor. Fakat benim bildiğim kadarıyla bir takım ya da oyuncu etik olmayan, sportmenlik dışı bir hareket yaptığı zaman yuhalanır. Rakip üzerinde baskı kurmak için onları ıslıklayabilirsiniz, bu normaldir, fakat yuhalamak bence Mersinin basketbol seyircisine yakışan bir davranış değil. Mersin bir basketbol kentidir ve seyircisinin daha bilinçli olması gerekir diye düşünüyorum.

Bu arada maça renk katan bir kişi vardı. Yanımdaki arkadaşım maçları sürekli olarak takip ettiği için adamı tanıyordu. Adam maç esnasında olmadık bir anda ayağa kalkıp çok ilginç bir ses çıkarıyor. Tonlaması gerçekten çok komik. Zamanlamasını o kadar iyi ayarlıyor ki, bağırdığı zaman herkes gülmeye başlıyor ve tribünler tezahürata başlıyorlar.

Bize göre maçın yıldızı Edirne takımı için oynayan Seibutis idi. Maça damgasını vurdu ve potya tam 31 sayı bıraktı. Üstelik maç boyunca çok mücadele etti ve çok hırslıydı.

Sonuç olarak maçı Edirne takımı kazandı ve bizce de hakeden takım onlar idi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.