Lise Son Öğrencilerine 45 Günlük İzin 20 Güne İndi

12. Sınıf Öğrencilerine 45 Günlük Sınav İzni 20 Güne İndirildi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer

Lise son sınıf öğrencilerine uygulanan 20 günü özürsüz, veli izniyle 25 günü özürlü toplam 45 günlük devamsızlık hakkı, eğitimi olumsuz etkilediği gerekçesiyle iptal edildi. Lise son sınıf öğrencileri de diğer öğrenciler gibi sadece 20 gün özürsüz devamsızlık yapabilecekler.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin Çelik döneminde uygulamaya başlanan ve Milli Eğitim eski Bakanı Nimet Çubukçu döneminde de devam eden izin uygulamasına son verdi. Milli eğitim Bakanlığı yetkilileri, kararın gerekçesini, ‘‘Yönetmelik neyi gerektiriyorsa artık o şekilde bir uygulama yapacağız. Eğitimi aksatan uygulamalar kural haline getirilemez. İstisnai durumlar dışında artık öğrencilere fazladan izin verilmeyecek.’’ dediler.

Eğitimciler, sınava hazırlanan lise son sınıf öğrencilerin 45 günlük devamsızlık yapma haklarının olmasının eğitimi olumsuz etkilediğini ve öğretmenlerin müfredatı uygulayamadıklarını belirterek, uygulamanın kaldırılmasını olumlu buldular.

Uygulamanın kaldırılması, sınava hazırlanan öğrenciler ve veliler tarafından  öğrencilerin sınav kaygısını ve baskısını azalttığı için olumsuz karşılandı.

Anahtar kelimeler: sınav, özürlü devamsızlık, özürsüz devamsızlık, Ömer Dinçer, Hüseyin Çelik, Nimet Çubukçu

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.