Lodos’un Ağır Bilançosu

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Marmara ve Ege Bölgesi’ni birkaç gündür etkisi altına alan şiddetli lodos tam anlamıyla hayatı felç etti. Lodos faciasında 5 kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi yaralandı.

Lodos, Bursa’da 3 can aldı. Bugün sabahın erken saatlerinde İzmir Yoluna devrilen Timsah Arena’daki vince aracıyla çarpan taksi şoförü Fatih D. hayatını kaybetti. Araçta bulunan Kübra A. ise yaralandı. Kestel Aksu Mahallesi’nden başına tuğla düşmesi sonucu yaralanan 83 yaşındaki bir vatandaş da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Mustafakemalpaşa ilçesinde bir vatandaş ise zarar gören çatısına müdahale etmek isterken çatıdan düşerek yaşamını yitirdi.

Samsun’da da şiddetli lodosun uçurduğu samanlığın çatısı tarlada çalışan 4 çocuk annesi kadının üzerine düşerek ölümüne sebep oldu.

Şiddetli lodos, Çanakkale’de de can aldı. Biga İlçesine bağlı Danişment köyünde, lodosun etkisiyle çatıda bulunan malzemelerin üzerine düştüğü 84 yaşındaki Abdullah Aydemir hayatını kaybetti.

LODOS HAYATI FELÇ ETTİ

– Balıkesir’in Gönen ilçesinde etkili olan lodos, bazı evlerin çatılarını uçururken, ağaçlar kökünden söküldü ve direkler devrildi.

– Edirne’nin Keşan ilçesinde, şiddetli lodosun etkisiyle işçilerin kaldığı konteynerin devrilmesi sonucu 1 işçi yaralandı.

– Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde şiddetli lodos sebebiyle dünyaca ünlü Sarımsaklı plajı ve Türk Hava Kurumu’na (THK) ait toprak zeminli havaalanı sular altında kaldı.

– Bursa’da saatteki hızı 110 kilometreyi bulan şiddetli lodos, Yıldırım ilçesindeki 13 evin çatısını uçurdu.

– Bursa’nın İnegöl ilçesinde şiddetini artıran lodos nedeniyle Cumhuriyet Mahallesi’nde bir evin çatı duvarları, yanındaki evin üzerine devrildi.

– Sinop’ta etkili olan lodos yüzünden çatı uçtu ve elektrik direği evin üstüne yıkıldı.

– Bursa’da saatte hızı 110 kilometreyi bulan şiddetli lodos sebebiyle havalanan bir çatı, bisikletiyle gezen engelli bir gencin üzerine düştü. Ağır yaralanan genç tedaviye alındı.

– Bursa-Ankara yolu üzerinde saatteki hızı 110 kilometreyi aşan lodos nedeniyle 5 TIR ve 2 kamyonet yoldan çıkarak devrildi. Kazalarda 1 sürücü yaralandı.

– Pendik’te lodosun etkisiyle taşan deniz, karayla birleşti. Seyir halindeki araçlar su altında kalırken bir otomobil de yan yattı.

– Mecidiyeköy’de bir inşaat alanında bulunan dev vinç, lodosun etkisiyle adeta pervane gibi döndü.

– Tekirdağ’da akşam saatlerinden itibaren etkili olan lodos sebebiyle ağaçlar yerinden söküldü tabelalar yerinden koptu.

– Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 2 gündür etkili olan şiddetli lodos hayatı olumsuz etkiledi. Ağaçlar devrilirken, E-96 Karayolu üzerinde elektrik direği devrildi ve kısa süreliğine İzmir istikameti trafiğe kapatıldı.

– Sakarya’da iki gündür devam eden şiddetli rüzgar çok sayıda ev ve işyerlerini zarara uğrattı. 100 yıllık ağaç ile cami minaresi kuvvetli rüzgara dayanamazken, tren yoluna devrilen ağaç seferleri iptal etti.

– Çanakkale Boğazında saatteki hızı 100 kilometreye ulaşan fırtına evlerin çatısını uçurdu, tekneleri batırdı, büyük ağaçları köklerinden söktü, evlerin camlarını kırdı.

– Kocaeli’nin İzmit ilçesinde balıkçı barınağında şiddetli lodos nedeniyle geçtiğimiz 3 gün içerisinde 100 tekne battı.

– Marmara Bölgesinde hayatı felç eden lodos, Bursa’nın İnegöl ilçesinde cami minarelerini, TIR ve kamyonları devirdi.

– Bolu’da sabah saatlerinde etkili olan lodos nedeniyle Gölcük Tabiat Parkı yolunda yüzlerce ağaç devrildi. Tabiat parkına giriş güvenlik gerekçesiyle kapatıldı.

– Bursa’da saatteki hızı 100 kilometreye kadar çıkan lodos, devrilmesin diye zincirle bağlanan ağacı bile kökünden söktü.

– Çanakkale’de el freni çekilmeden bırakılan bir otomobil, lodosun etkisiyle sürüklenerek Sarıçay Deresine uçtu.

– İstanbul’da etkisini sürdüren lodos, Maltepe’de bir binanın çatısını uçurdu. 2 gecekondunun üzerine düşen çatı maddi hasara yol açtı.

– Marmara Bölgesinde hayatı felç eden lodos Bursa’nın İnegöl ilçesinde çekicili kamyonu devirdi. Kurtarıcı vasıtasıyla kaldırılmaya çalışılan kamyonun çekici kısmı, lodosun etkisi ile savrularak tarlaya uçtu.

– Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde şiddetli lodos nedeniyle bazı evlerin çatıları uçtu, enerji hatları koptu.

– Çanakkale’de, lodos fırtınası hayatı olumsuz etkiliyor. Çanakkale ve Biga ilçesinde 2 kişi çatılardan düşen parçalar nedeniyle yaralandı.

– Bursa’da saatteki hızı 85 kilometreyi bulan lodos hayatı felç etti. Çatılar yaprak gibi uçarken, çok sayıda araç zarar gördü. Kestel’de budadığı ağaçtan düşen bir kişi ile temizlik yaparken kafasına kiremit düşen bir temizlikçi yaralandı.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.