Lübnan’da Hükümet Krizi

Başbakan Saad Hariri

Lübnan Parlamentosu’ndaki Hizbullah milletvekilleri ile ittifak grupları, Başbakan Saad Hariri’nin koalisyon hükümetinden bugün çekileceklerini duyurdu. Milletvekillerinin çekilmesi halinde Hariri hükümetinin düşmesi anlamına geliyor.
Bazı yetkililer, istifa açıklamasının yazıldığını saat 14.30’da istifasını duyuracaklarını açıkladı. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, 11 milletvekilinin istifa edeceğini ve bunun Hariri hükümetinin düşmesine yeterli olacağını kaydetti.
Suudi Arabistan ve Suriye’den yetkililerin, Lübnan’da eski Başbakan Refik Hariri öldürülmesiyle ilgili kurulacak BM destekli mahkeme konusunda taraflar arasında çıkan gerilimi giderme girişimleri başarısız olmuştu. Anlaşmazlık, birlik hükümetini tehlikeye atmıştı.
Hizbullah, Hariri suikastında parmağı olduğu iddialarını reddediyor ve mahkemenin bir İsrail projesi olduğunu öne sürüyor.
Öte yandan Refik Hariri’nin oğlu Başbakan Saad Hariri’nin de istifa kararının duyurulmasından kısa süre önce Washington’da ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi bekleniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.