Malezyalı Çinliler ‘Yeni Yılı’ Kutluyor

Çin, dün gece geleneksel bayram bayramı (chun jie) kutladı. Her yıl olduğu gibi yılbaşı gecesi kötü ruhları korkuttuğuna inanılan çatapat ve havai fişekler patlatıldı. Bilinçsizce patlatılan havai fişekler sonucu başkent Pekin’de 161 adet küçük çaplı yangın meydana gelirken, 54 kişi de yaralandı. Pekin polisi güvenlik önlemlerini daha iyi sağlayabilmek için yılbaşı gecesine binaen ilk kez helikopter kaldırdı.

Çin resmi Xinhua ajansındaki haberde, yılbaşı gecesi atılan ve kötü ruhları korkuttuğuna inanılan çatapat ile havai fişekler sonucu başkent Pekin’de 161 küçük çaplı yangın meydana gelirken, 54 kişi de yaralandığı bildirildi. Bu yıl patlatılan çatapat ve havai fişekler sonucu meydana gelen kazalar geçen yıla göre yüzde 178 oranında arttı. Geçen yılki kutlamalarda 58 yangın oluşurken, yaralı sayısı da geçen yıla oranla yüzde 5 azaldı. Pekin polisi güvenlik önlemlerini daha iyi sağlayabilmek için yılbaşı gecesine binaen ilk kez helikopter kaldırdı.

Çin’de havai fişek ve çatapat patlatma eski bir gelenek. Çinliler, kötü ruhları korkuttuğuna inandıkları bu patlatıcıları yeni ev aldıklarında, evlendiklerinde, araba aldıklarında her zaman kullanıyor. Geleneksel bahar bayramı haftası ise ülke genelinde patlatıcıların yakıldığı en yoğun zaman dilimi. Bir hafta boyunca 24 saat aralıksız patlatılan çatapatlar ortalığı savaş alanına çeviriyor. Çin’de halkın rahatsız olmaması için havai fişek atılması akşam 22:00 ile sabah 06:00 arası yasakken, sadece yeni yıl haftası boyunca 24 saat çatapat patlatmaya izin veriliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.