Maskeli Saldırganlar Honk Kong Epoch Times’ı Ateşe Verdi


19 Kasım 2019 tarihinde maskeli dört kişi Honk Kong Epoch Times baskı tesisine girip çalışanları tehdit ederek tesisi ateşe verdi.

Haber: Eva Fu

Dört kimliği belirsiz maskeli kişi, 19 Kasım gününün ilk saatlerinde  Hong Kong Epoch Times baskı tesisini basarak ateşe verdi ve bu olayla birlikte on yıldan fazla bir süre önce açılışından bu güne kadar bu Honk Kong Epoch Times’a yapılan dördüncü saldırı oldu.  Saldırının, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Epoch Times’ı susturmak için son çabası olduğuna inanılıyor.

Hong Kong baskısının sözcüsü Cheryl Ng, olayın, rejime duyarlı olduğu düşünülen konularda haber yapmaktan çekinmeyen gazeteyi sindirmeyi amaçlayan ÇKP’nin  taktiklerinin ayırt edici özelliklerini taşıdığını söyledi.

Honk Kong’daki bir kaç bağımsız gazeteden biri olan Epoch Times,  ÇKP’nin içindeki hiziplerle ilgili haber yapmasının yanı sıra  rejimin özgürlükleri hem Çin’de hem de Çin’in dışında nasıl baskıladığı ile ilgili yaptığı haberlerle tanınıyor.  Aynı zamanda şu anda 6. ayında hala devam etmekte olan demokrasi yanlısı hareket ile ilgili de oldukça kapsamlı bağımsız haberler yaptı.

Olaya yanıt olarak, Missouri eyaletinin cumhuriyetçi senatörü  Josh Hawley olayı “ “Basın özgürlüğüne yapılan herhangi bir saldırı, Hong Kong halkına vaat edilen özgürlüğe yapılan bir saldırıdır.” diye yorumlayarak “derinden rahatsız edici” olarak nitelendirdi,  Senatör Hawley ayrıca “Bu bir demokrasinin temel işlevine yapılan bir saldırıdır” dedi.

Vandallık

Baskı tesisinin müdürü, olayın Tsuen Wan bölgesinde bulunan tesiste saat 3:40 civarında personelin yeni basılan gazeteleri stantlara göndermeye hazırlandığı sırada gerçekleştiğini söyledi. Basın personeli tesisin kapısını açtıktan birkaç dakika sonra, siyah giymiş ve maske takan dört adam tesise girdi ve işçilere doğru coplarını sallayarak Çince, ” Hiç biriniz hareket etmeyin!” diye bağırdı.

Baskı tesisinden gelen kamera görüntüleri dört kişiyi gösteriyor. Bu kişilerden ikisi Hong Kong polisi tarafından kullanılanlara benzer coplar taşırken, bir diğeri elinde bir gazete taşıyor ve sonuncusu da elinde içerisinde yanıcı sıvı dolu iki kap getiriyor. Daha sonra bu sonuncu kişi elindeki yanıcı sıvıyı baskı makinelerinin ve gazetelerin bulunduğu zemine döküyor. Bu dört kişi olay yerinden kaçmadan hemen önce aralarından bir tanesi yangını başlatıyor. Bu olay iki dakika içerisinde gerçekleşiyor.

Yangın, yangın söndürme sistemini çalıştırıyor ve bu arada bir personel bir yangın söndürücü kullanarak yangını söndürmeye çalışıyor. Diğer personel de polis ve itfaiyeye haber veriyor ve ekipler kısa süre sonra olay yerine ulaşıyorlar.

Tsuen Wan polis bürosu da olayın hemen ardından bir soruşturma başlattı. Yangında iki baskı makinesi, dört rulo baskı kağıdı ve tesiste bulunan çok sayıda gazetenin zarar gördüğü bildirildi.  Tesisin ne kadar zarar gördüğü ise henüz tam belirlenemedi.

Basın Özgürlüğüne Saldırı

Cherly Ng saldırıyı kınayarak,  “Bu saldırı, Honk Kong’daki basın özgürlüğüne karşı işlenmiş bir suçtur” diyerek bu vandallığın ardında ÇKP’nin olduğuna dair sebeplerin var olduğunu söyledi.  Ng, “İki saldırganın da protestocuların giydiklerini andıran siyah kıyafetler giymiş olması da bizim tarafımızdan ÇKP’nin insanları birbirlerine düşürmek için kullandığı taktikler olarak görülüyor”,  dedi.

Ng gazetenin, Honk Kong’un özerkliği üzerinde Çin komünist partisinin tecavüzü karşısında bir halk hareketine dönüşen protestolar da dahil olmak üzere yıllardır Çin ile ilgili yaptığı doğru habercilik yüzünden hedef gösterildiğini söyledi.  

Kitlesel gösteriler, Çin rejiminin, ÇKP kontrolündeki mahkemelerde yargılanmak üzere bireyleri Honk Kong’dan anakara Çin’e transfer etmesine izin verecek bir iade yasasına karşı Haziran ayında başladı. Demokrasi yanlısı hareket o tarihten beri genel oy hakkı ve polisin hesap verebilirliği taleplerini içerecek şekilde genişledi.

Hong Kong baskısının Müdürü Guo Jun, protestocular rejimi, yerel güçler ile çalışarak protestoculara ve hareketi yönlendiren kişilere saldırmak ve onların gözünü korkutmakla suçladığı için, ÇKP’nin prostestoculara komplo kurduğunu söyledi.   

Guo, baskı tesisini acilen tamir ettiklerini ve ertesi günkü gazetenin yayınlanmasının etkilenmeyeceğini söyledi.

Şehrin eski Yasama Konseyi üyesi ve Honk Kong Sivil Partisi Genel Başkanı Alan Leong,  “kötü saldırganları veya onların arkasındaki kişileri” bir an önce yaptıklarını durdurmaya çağırdı ya da “Honk Kong halkının düşmanı” haline gelme riski ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Leong Epoch Times Hong Kong baskısına verdiği demeçte,” Hong Kong böyle barbar bir yer değil, insanların başkalarını akılla ikna ettiği bir yer ” dedi.

Leong gazeteti protestolar ile ilgili yaptığı kapsamlı haberleri övdü ve dördüncü gücü (basını) koruduğunu söyledi. Epoch Times, Hong Kong’daki protestolar ile ilgili kapsamlı haberler yaptı ve Hong Kong halkı ile birlikte anakara Çin’den şehre gelen ziyaretçilere gerçekte neler olduğunu bilmeleri için bir şans verirken, diğer yerel Gazeteler ÇKP’nin baskısına boyun eğdi.

12 Kasım 2019 tarhinde Honk Kong’da çıkan başlıca sekiz gazetenin ana sayfaları.
 (Sarah Liang/The Epoch Times)

Örneğin, Hong Kong polisi Hong Kong Çin Üniversitesi kampusunu kuşattığı sırada, altı Hong Kong gazetesi. 12 Kasım tarihli sayılarının ön kapağında Pekin’in protestoculara saldıran söyleminin yansıtan  yazılar yayınladı.  Sadece Epoch Times ve Apple Daily ön sayfalarında artan polis taktiklerini ön sayfalarına taşıdı.

Meydana Gelen Olaylar

Çin’in düşmanlıkla cevap verdiği Hong Kong’daki durum ile ilgili yapılan haber aslında, Epoch Times’ın uzun süredir ÇKP hakkında gerçekleştirdiği kritik haberciliğin en son örneğidir.

Bu yılın başlarında, gazete, dağıtım sözleşmesi henüz sonra ermemişken, şehir genelinde 7-Eleven mağazalarının raflarından aniden çekildi. O zamanlar, Sınır Tanımayan Gazeteciler Doğu Asya Bürosu Müdürü Cédric Alviani, “ Bu çekilme için Çinli yetkililerin baskısı dışında herhangi bir neden göremediğini” söyledi.

Eylül 2006’da, Epoch Times Hong Kong baskısı için çalışan bir bilgisayar teknisyeni, yerel ulusal güvenlik görevlileri tarafından Çin’in Güney Guangdong eyaletindeki Zhuhai şehrini ziyaret ederken kaçırıldı. Ng’ye göre, serbest bırakılmasının bir koşulu olarak Hong Kong Epoch Times’ı sabote etme misyonuyla, ÇKP için özel bir ajan olarak hareket edeceğini belirten bir belgeyi imzalamaya zorlandı.

Kundaklama olayı Hong Kong Epoch Times baskı tesisine yapılan dördüncü saldırı. Şubat 2006’da saldırganlar tesise girdi ve baskı silindirlerini parçalamaya çalıştı. Ekim 2012’de matbaanın kapısı hasar görmüş şekilde bulundu. Aralık 2012’de, birden fazla alet çantası  taşıyan yedi adam ortaya çıktı ve kapıyı kırmaya çalıştı. Polis çağrıldıktan sonra kaçtılar.

Bu olaylarla ilgili polis soruşturmaları henüz her hangi bir tutuklamayla sonuçlanmadı.

Çeviri: G. Hakan Koçman

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.