Maymun Kral Sun Wukong

The Monkey King (Kiyoka Chu, ET)
The Monkey King (Kiyoka Chu, ET)

David Wu & Tanya Harrison/Epoch Times Ekibi

Maymun Yılı’na girerken Çin’de ve dışında ünlü bir mitolojik karakter olan Maymun Kral Sun Wukong’dan bahsetmezsek olmaz.

Maymun Kral, Ming Hanedanı (1368-1644) zamanında yayınlanan ve Çin literatürünün 4 başyapıtından biri olan “Batıya Yolculuk” içerisinde geçen ana karakterdir. Eser, Monk Tang olarak da adlandırılan Xuan Zang’ın öğrencileri ile birlikte kutsal Budist yazıtlarını elde etmek için şu anda Hindistan olarak adlandırılan bölgeye yaptıkları yolculuğu anlatır.

Yolculuk sırasında, karakterler toplamda 81 olmak üzere bir dizi zorluk ve sınama ile karşılaşır. Zor ve hile kullanrak çok sayıda şeytan ve kötü ruh onları farklı şekilde durdurmaya çalışır. Sonunda, inançlı yolcular zafer kazanır ve Çin’e kutsal yazıtlar ile dönerler.

Keşiş’in öğrencileri Maymun Kral olarak da bilinen Sun Wukong, Pigsy olarak adlandırılan Zhu Wuneng, Sandy olarak adlandırılan Sha Wujing ve Beyaz- Ejderha attır. Bu dört ölümsüz Cennet’te işledikleri suçlar yüzünden insan dünyasına hapsedilmişlerdir. Merhametli tanrıça Guanyin günahlarının karşılığını ödemek ve kendi göksel dünyalarına dönmelerini sağlamak için son bir sanş verir – Budizm’e dönecekler ve kutsal yolculuığunda Keşiş Tang’ı koruyacaklardır.

Maymun Kral, bir Taoist ustanın himayesinde olağanüstü güçler geliştirir. Yüce güçlere sahip bir haylaza dönüşür ve sinirlendiğinde Cennet’te ve altında kaos yaratır.

Cennet’in Zümrüt Hükümdarı Maymun Kral’a “Cennet’in Yüce Bilgesi” ünvanını vererek onu yatıştırmaya çalışır. Buna rağmen, Maymun bu ünvanın düşük bir statüye dönüştüğünü öğrenince, o cennetsel mekanda daha da büyük karışıklığa yol açar.

Kuralları çiğnediği için, Maymun Kral etkisizleştirilir ve 500 yıl boyunca, ta ki Keşiş Tang hücresinin önünden geçene kadar bir dağın altına kapatılır. Keşiş Tang ona Wukong ismini verir ki bu da “boşluğa aydınlanma” anlamındadır.

Keşiş Tang ve öğrencileri kutsal yazıtları alıp eve dönmek için yolculuğa çıkarlar. (Kiyoka Chu, ET)
Keşiş Tang ve öğrencileri kutsal yazıtları alıp eve dönmek için yolculuğa çıkarlar. (Kiyoka Chu, ET)

Zaman geçmeden, Maymun Kral keşişe ne kadar değerli olduğunu kanıtlar. Şeytanların kılık değiştirerek onı aldatmaya çalışmalarına kanmaz ya da güzellik veya zenginlik tarafından ayartılmaz. Keskin algıları Keşiş Tang’i pek çok tehlikeden kurtarır.

Bir gün, Keşiş Tang ve öğrencileri gizemli Beyaz Kaplan Sıra Dağı’na girerler ki burada İskelet Şeytan yaşamaktadır. Grubun yolunu kesmek için, şeytan bir insan biçimine dönüşür ve kendini genç bir kıza dönüştürür. Maymun Kral bu aldatmaya kanmaz ve bu sahte kızı öldürür. Şeytanın ruhu yılmadan ölü bedenden ayrılır.

Keşiş Tang, Maymun Kral’ın görünüşte nedensiz şiddetinden dehşete düşer. Maymun açıklama yapmadan önce, İskelet Şeytan bir deneme daha yapar ve bu sefer kızın annesi kılığına girer. Maymun Kral şeytanı tekrar öldürür. Şimdi, nazik keşiş yanında durmaktadır.

Şeytan aniden kızın babası şekline dönüşür. Bu sefer Maymun Kral şeytanı tamamen yok eder. Keşiş Tang, görünüşe aldanarak, Maymun Kral’ın sadakatini ret eder ve onu kutsal yolculuktan men eder.

Ustası tarafından pek çok kez hatalı davranılsa da, Maymun Kral Keşiş Tang’a bağlılığını sürdürür ve bütün yolculuk boyunca onu içten bir şekilde korumayı sürdürür. Ret edildikten sonra bile, keşişi tehlikelere düşmekten korur.

81 tane zorluk ve çalkantının üstesinden geldikten sonra, grup en sonunda Çin’e kutsal yazıtlar ile döner. Büyük başarılaır karşılığında, Maymun Kral “Mücadeleden Zafer ile Çıkan Buda” ünvanını alır.

Bu hikayenin Çin kültüründe ve Çin felsefesinde derin kökleri vardır. Çin edebiyat tarihinde geleneksel eserlerin gelişimine büyük etkisi olmuştur. Ölümüzler, Budalar ve Taolardan oluşan Tanrılar Katı geleneksel Çin kültüründe önemli bir yer tutar.

Mutlu Maymun Yılı!

Referanslar:

http://www.worldofmastermind.com/?p=5430

http://www.theepochtimes.com/n3/645936-chinese-idioms-true-scripture-is-hard-to-acquire-%E7%9C%9F%E7%B6%93%E9%9B%A3%E5%8F%96/

https://en.wikipedia.org/wiki/Journey_to_the_West

http://www.shenyunperformingarts.org/learn/article/read/item/y3sCsCFkRu4/journey-to-the-west-classic-chinese-literarature.html

http://www.shenyunperformingarts.org/learn/article/read/item/tyjLi9Pv6-g/chinese-stories-history-monkey-king-defeats-demon.html

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.