Mehmet Ağar’ın cezası onandı

Mehmet Ağar’a 2 Yıl

Eski İç İşleri Bakanı Mehmet Ağar, 3 Kasım 1996 yılında Susurluk kazası ile ortaya çıkan ve DGM Başsavcılığı tarafından 1998 yılında hakkında  “cürüm işlemek amacıyla silahlı teşekkül oluşturmak, gıyabi tutuklu sanık Yaşar Öz ve Abdullah Çatlı’nın gizlenmesine yardım etmek ve görevi kötüye kullanmak” suçlarından açılan davanın kararının Yargıtay tarafından onanmasıyla 5 yıllık hapis cezasına çarptırıldı.

 Susurluk davası kapsamında daha önce İbrahim Şahin, Ayhan Çarkın, Ercan Ersoy, Oğuz Yorulmaz, Emre Ulu, Mustafa Altınok, Abdulgani Kızılkaya, Ziya Bandırmalıoğlu, Ayhan Akça, Korkut Eken çeşitli hapis cezalarına mahkum edilmişti. Mehmet Ağar ise milletvekili dokunulmazlığı bulunduğundan 11 sene yargılanamamış ve milletvekili dokunulmazlığı 2008 yılında düştüğü için bu tarihten sonra yargılanmaya başlanmıştı.

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, Ağar’ınaynı zamanda 229 gözaltında kayıp olayından, Behçet Cantürk, Hüseyin Şimşek, Hasan Ocak gibi faili meçhul cinayetlerden sorumlu olduğunu öne sürdü ve Duruşmada, 342 avukat adına müdahillik talebinde bulundu. Mahkeme bu talebi red etti. İfadesinde Abdullah Çatlı’yı tanımadığını, Çatlı’dan çıkan ve imzasını taşıyan belgelerin sahte olduğunu söyleyen Ağar, “Bekçi görse yırtar atar belgeleri” dedi. Susurluk hükümlüsü Korkut Eken’i “kahraman” olarak nitelendiren Ağar, özel harekâtçı polisler için de, “Tanımam, polis memuruyla genel müdürün irtibatı olmaz” dedi.

Ağar, Çatlı’nın yerini bildiği halde yetkili mercilere haber vermemek, Yaşar Öz’e silah taşıma izin belgesi ve yeşil pasaport verilmesini sağlamak suçlamalarından soruşturmaların Şartla Salıverme Yasası kapsamına girmesiyle kurtuldu.

Beş yıllık hapis cezası onanan Mehmet Ağar, ”Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun” gereğince cezasının dörtte üçü olan 3 yıl 9 ayı cezaevinde geçirecek.

(Kaynak: Milliyet)

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.