Sokak Kedisi Bob ve James , Merhametin Gücü

 

James ve Bob
James ve Bob

James Bowen bir sokak kedisi olan Bob’la karşılaştığı andan itibaren  yaşadığı olağanüstü olayları, hayatının nasıl değiştiğini , uyuşturucu bağımlılığından nasıl kurtulduğunu  Street Cat Bob adlı kitabında anlattı.Kitap iki yılda 22 dile çevrildi.

Onu bulduğunda bir kapının eşiğindeki paspasın üzerinde kıvrılmış yatıyordu. Göz ucuyla şöyle bir bakıp geçti. Bir kaç adım gittikten sonra geri döndü . Tekrar baktı. Kapıyı çaldı. Kapı açıldı. ‘Bu kedi sizin mi?’ diye sordu kapıya çıkan adama. ‘Hayır ‘dedi adam ‘Bizim değil’. Kapıyı kapattı.

James eğildi kediye baktı. Arka ayaklarından birisi yaralıydı. Kendisinden hayli büyük bir  hayvanla kapışmış gibi görünüyordu. Onu orda bırakamazdı. Kediyi usulca kucağına aldı. Evine götürdü. Aslında kendisine bile bakacak durumda değildi. Londra’nın kuzeyinde Tottenheimdeki kimsesizlerin barındığı sosyal konutlardan birinde kalıyordu.

11225_336112706498543_1480134795_nmmmCovent Garden civarında bütün gün gitar çalar, günlük yemek parasını çıkarmaya çalışırdı. Ailevi sorunlardan dolayı uzun süre sokaklarda yatıp kalkmıştı. Hayatın zorluklarını unutmak için uyuşturucu bile kullanmıştı. İnsanlara saati soracak olsa kimse yüzüne bakmıyor, para istediğini sanıp para yok diyorlardı.

 

Kediyi evine götürdü. Ona Bob adını verdi. Günde kazandığı 30 poundun  20 pounduyla Bob’a mama aldı.Onu sokak hayvanlarının bakıldığı kliniğe götürdü, tedavi ettirdi. Ancak iyileştikten sonra yine sokağa bırakacaktı. Bir kedinin sorumluluğunu alamayacağını düşünüyordu. O andan itibaren hayatının değişmeye başladığını farketti….

James Bowen ve Bob’un hikayesi internette ve yazılı basında çok fazla ilgi gördü. İngiltere’de  büyük  tv kanallarında canlı yayınlara konuk oldular.

Kitap Türkiye’de geçen hafta içinde ‘Sokak Kedisi Bob ‘ adıyla yayınlandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.