Mersin Şehidini Uğurladı

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde yol kenarına yerleştirilen mayının patlaması sonucu başından ağır yaralanan ve tedavi  gördüğü GATA’da 30 Kasım’da şehit olan Mersin’li er Duyal Ceylan bu gün son yolculuğuna uğurlandı.

Şırnak’ın Uludere bölgesinde istihkam eri olarak görev yapan ve 19 Kasım 2012 tarihinde yol araması sırasında bölücü terör örgütü mensuplarınca yerleştirilen mayının patlaması sonucu başından ağır yaralanan Duyal Ceylan (21), aynı gün ambulans uçakla Ankara GATA Hastanesi’ne sevk edilmişti. Sakarya doğumlu olan ve ailesiyle birlikte Mersin’in merkez Mezitli ilçesinde yaşayan Ceylan, GATA’da 30 Kasım 2012 tarihinde şehit oldu.

Dün akşam saatlerinde cenazesi Mersin’e getirilen şehit için bugün Muğdat Camii’nde askeri tören düzenlendi. Törene, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Adana Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı,  Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Mersin Vali Vekili Şükrü Kurnaz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erol Ertan, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, AK Parti Mersin Milletvekili Nebi Bozkurt, CHP Mersin milletvekilleri İsa Gök, Vahap Seçer ve Aytuğ Atıcı ile şehit Duyal’ın annesi Zeliha Ceylan, kız kardeşi Buse Ceylan, yakınları, Mersin ve Ankara’dan gaziler, askerler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İl Müftüsü Ali Melek tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Duyal Ceylan’ın cenazesi, askerlerin omzunda top arabasına taşındı.Top arabasında bir süre taşınan şehit cenazesinin arkasında yürüyen annesi ve kız kardeşi yakınlarının yardımıyla ayakta durmaya çalışırken, 1986 yılında gazi olan eniştesi Ertan Acır ve Ankara’dan gelen gazi arkadaşları da tekerlekli sandalyeleri ile şehidi uğurladı. Askeri bando eşliğinde bir süre top arabasında taşınan şehit Ceylan’ın cenazesi, daha sonra cenaze aracına alınarak, toprağa verilmek üzere Mersin Şehitliği’ne götürüldü. Cenaze törenine katılan bir çok kişi terörü lanetleyen slogan ve alkışlarla tepkilerini dile getirdiler.

Terhisine 65 gün kala şehit olan er Duyal Ceylan, bir yıl önce babası Münir Ceylan’ı kaybetmişti.Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren’in şehidin annesi Zeliha Ceylan’a başsağlığı dilemek üzere yanına geldiği sırada, anne  yanındaki kadınlardan tepki geldi. Tuğamiral İmren’in “İnşallah bir sabah uyandığımızda güzel bir haberle uyanacağız ve şehit haberinin olmadığı güzel günler göreceğiz” sözleri üzerine şehidin yakınlarından bölücü örgüt aleyhine sloganlar ve tepkilerini dile getirdi. Şehit Ceylan’ın 1986 yılında Kayseri’de hava indirme sırasında gazi olan ve tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren eniştesi Ertan Acır da bugüne kadar PKK’ya karşı sürdürülen politikalar yüzünden siyasilere tepki gösterdi.
Ankara’dan gelen gazi İsmet Güldal ise tepkisini, “Bir Mehmet gider bin Mehmet gelir. Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk etmeyeceğiz. Biz bayrağımızın dalgalandığı her yerde canımızı vermeye hazırız. Dün yüzde 40’ımızı verdiysek, bugün yüzde 60’ımızı toprağa vermeye razıyız gaziler olarak. Yeter artık” sözleriyle gösterdi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.