Messi: Gezegenin Sınırlarını Aşan Yetenek

 

Bugüne dek sporseverler çok sayıda özel sporcuyu izleme zevkine eriştiler. Kırılamayan rekorlar kıran, dünyayı adeta etkisi altına alan, gittikleri ülkelerde gazeteci ordularının karşıladığı ve izlerken büyük keyif veren sporcular izledik. Bugün dünya üzerinde yine çok özel ve eşsiz yeteneklerle bezenmiş bir sporcu var: LIONEL MESSİ

Ben de onun hayranlarından biriyim. Messi çok sessiz ve çok mütevazi. Rakiplerine karşı çok saygılı.  Konuşmalarına çok dikkat ediyor ve kimse hakkında kötü bir söz söylemiyor. Hep destekleyici bir tavrı var. Hala sokakta futbol oynuyormuşçasına amatör ruhlu ve mesleğine aşık. Soyunma odasının en sakin ismi olan Messi, sahada ise durdurulamayan bir makineye dönüşüyor.

Fotograf: Getty images

Messi, doğuştan gelen yeteneklerinin yanında çok çalışmanın ve sabrın da bir ürünü aynı zamanda. Bu noktalara gelebilmesi için çok çalışması gerekiyordu. Çocukken hastaydı ve Barcelona kulübü onun tüm tedavi masraflarını karşılayarak, yetiştirdi.

Fakat tüm yeteneklerine rağmen, Messi’nin geleceği o günlerde çok parlak görünmüyordu. Sürekli olarak sakatlanmaya başlamıştı ve 2008 yılındaki Celtic maçında, daha 20 yaşındayken, 7. ciddi sakatlığını yaşıyordu. Üstelik bu sakatlık 4 kez sakatlandığı bölgeden idi.

O dönemde takımın başına Pep Guardiola geldi ve yepyeni bir proje başlattı. Takımda huzuru bozan ve Barcelona kulüp kültürüne uymayan yıldız isimleri, büyük risk alarak, birer birer yolladı. Onun yıldızı Messi olacaktı ve sahaya odaklanması gerekiyordu.

Guardiola kendi projesinde büyük öneme sahip olacak olan Messi’nin sakatlanmasını göze alamıyor ve bu büyük yeteneği dünya futboluna sunmak istiyordu.

Önce Messi’nin neler yediğini tespit etti. Sürekli gittiği arjantin restoranına gitmesini yasakladı. Et ve şekerleme yemesi kesinlikle yasaklanmıştı. Yetenekli oyuncu bundan sonra sadece vejeteryan yemeklerle beslenecekti. Hatta öyle ki, neyi ne zaman yiyeceği dahi programa dahil edildi.

Fotograf: Getty images

Bir diğer konu ise uyku idi. Gece televizyon izlemesi yasaklandı. Arjantinli olan Messi, Arjantin ligi maçlarını izlemeyi seviyordu ve o maçlar İspanya’da gece yayımlanıyordu. Artık gece bu maçları izleyemeyecek ve erkenden uyuyacaktı. Sakatlığını önlemek için düzenli uyku çok önemliydi.

Fakat tedbirler bununla son bulmadı.  Fizyoterapist Juanjo Brau, Messi’nin başına bir nöbetçi gibi verildi ve 24 saat Messi’yi gözetim altında tutmaya başladı. Bu değerli oyuncu, Arjantin milli takımı için oynadığında bile Barcelona kulübünün fizyoterapisti olan Brau Messi’nin yanındaydı.

Messi idmanlara diğer oyunculardan daha erken gelmek zorundaydı çünkü antreman başlamadan 45 dakika özel olarak çalıştırılıyordu. Yorucu antreman bittikten sonra ise yine 30 dakikalık özel bir çalışmadan geçiriliyordu. Cinsel hayatı da dahil olmak üzere, hayatı kontrol altına alındı. Kendisi için özel vitamin kürleri hazılrandı ve bu kürleri düzenli olarak kullanmaya başladı.

Pep Guardiola ve ekibi, Messi’ye saha içerisinde enerjisini nasıl kullanması gerektiğini öğretti ve mental açıdan gelişmesine katkıda bulundular. Kasları kontrol altına alınan Messi, zihnen de istenen seviyeye geliyordu.

Barcelona takımının sahadaki 2 beyni olan Xavi ve İniesta da Messi’ye yardım edenler arasındaydı. Bu ikili Messi’ye topu ulaştırıyor ve ona gerekli zemini hazırlıyorlardı.

Bütün bu çalışmalar uzun süreli bir programın parçaları idi. Fakat ortaya çıkan sonuç inanılmazdı. Messi, dünya futbol tarihindeki tüm rekorları birer birer kırmaya başladı. Barcelona takımı, Pep Guardiola önderliğinde, bir futbol kulübünün 4 yıl içerisinde kazanabileceği toplam 18 kupanın 14 ünü kazanarak kırılması neredeyse imkansız bir rekoru edindi. Bundaki baş aktör ise, Lionel Messi idi. Ortaya bir makina çıkmıştı. İnanılmaz goller atıyor, milimetrik paslar yolluyordu. O kadar muazzam bir top sürme yeteneği var dı ki Real Madrid’in efsane kaptanı Raul bir röportajında: ‘‘Onun nasıl top sürdüğünü bilmiyorum çünkü bu fizik kurallarına aykırı’’ diyordu.

Fotograf: Getty images

Frikikten goller atmaya başladı. Öyle çalımlar atıyordu ki karşısında kimin olduğu veya kaç kişinin olduğu hiçbir önem taşımıyordu. Muazzam bir oyun görüşü ve zekası kazanmıştı ve dahası hiç sakatlanmıyordu. Tüm maçlarda oynuyor, uzun uçak yolculuklarının ardından sahaya çıkıp takımını kurtarmaya devam ediyordu. Guardiola Messiye destek olarak ve geleceği görerek büyük iş başarmıştı. Barcelona dünyanın gezegenin en iyi takımı olmuş, Messi ise gezegen sınırlarını aşmıştı. Artık tüm medya onu ”uzaylı” olarak çağırıyordu.

Daha 25 yaşında kırılmadık rekor bırakmayan Messi, şimdiden 3 kez arka arkaya dünyanın en iyi oyuncusu ödülünü kazandı bile ve kazanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Elbette bütün bunların yanında, Messi doğuştan gelen ve çalışma ile elde edilemeyecek olan yeteneklere sahip bir sporcu. Şimdiden gelmiş geçmiş en iyi oyuncu olduğu söyleniyor.

Messi’nin kırdığı rekorladan bazıları:

La Liga’da, tek bir sezonda 8 hat-trick yapan ilk futbolcu

La Ligatarihinde 150 gole ulaşan en genç futbolcu.

Şampiyonlar Liginde Jose Altafini (1962/63) ile birlikte, bir sezonda 14 gol atan iki futbolcudan biri.

Fotograf: Getty images

Messi,Ronaldo’nun 2011 yılındaki 43 gollük rekorunu 44 golle kırarak bu alanda da birinciliği ele geçirdi.

Şampiyonlar Liginde dört sezon arka arkaya gol kralı olan tarihteki tek futbolcu

Arka arkaya 4 sezon Hugo Sanchez ile birlikteLa Liga’da 35 gol barajını aşan tarihteki ikinci futbolcu

Barcelona’da en fazla forma giyen yabancı futbolcu olan Cocu’nun 205 maçlık rekorunu geçen ilk futbolcu

La Liga’da bir sezonda oynanan iç saha maçlarında attığı 35 golle bunu başaran ilk futbolcu oldu.Daha önceki rekor 27′şer golle Zarra ve Baltazar ikilisindeydi.

Litmanen, Crespo ve Henry gibi yıldızlardan sonra 7 Şampiyonlar Ligi deplasmanında gol atan 4.oyuncu

Altın Ayakkabı ödülünü 100 puanla kazanan tarihteki ilk oyuncu

İspanya Süper Kupasında 8 gol atan tarihteki ilk futbolcu

Fotograf: Getty images

Tek bir sezonda 73 gol ve 29 asist yapabilen tarihteki ilk futbolcu

Barcelona tarihinde Cesar Rodriguez’e ait 13 hat-trick rekorunu geçen ilk futbolcu

Şampiyonlar Liginde bir sezonda 2 hat-trick yapan tarihteki ilk futbolcu

24 yıl 9 ay 10 gün ile Şampiyonlar Liginde 50 gole ulaşan en genç futbolcu

Mallorca karşısında alınan 5-0’lık galibiyette üç gol atan Messi, Barcelona tarihinden en hızlı hat-trick yapan futbolcu (17 dakika)

Brezilya karşısında hat-trick yapan tarihteki 9.futbolcu

French Puşkaş’ın arka arkaya üç sezon 40 golün ardından bu rekora ulaşa ikinci futbolcu

Pichichi ödülünü iki kez kazanan tarihteki ikinci Barcelonalı futbolcu

FİFA Dünya Kulüpler Kupasında Denilson Martins Nascimento’dan sonra 4 gol atan ikinci futbolcu

Samuel Eto’o’nun ardından art arda 7 lig maçında gol atan ikinci futbolcu

Şampiyonlar Ligi’nde Inzaghi ile birlikte 3 hat-trick yapan ikinci futbolcu

Attığı 73 golle bir sezonda en çok gol atan futbolcu olan Messi, Archie Stark’ın 1924/25 sezonunda attığı 70 golü tarihe gömdü.

Messi,La Ligatarihinde bir sezonda 50 gol atan ilk futbolcu oldu..

Bir takvim yılı içerisindeLa Liga, Copa del Rey, UEFA Süper Kupası, FIFA Dünya Kulüpler Kupası, İspanya Süper Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi olmak üzere 6 farklı kulvarda gol atıp asist yapma başarısı gösteren ilk oyuncu oldu.

Michael Platini ile birlikte FİFA Ballon d’Or ödülünü üç kez üst üste kazanan tarihteki ikinci oyuncu

BirLa Ligasezonunda Ronald Koeman ile birlikte 10 penaltı golü atan ikinci Barcelonalı futbolcu

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.