Mısır’da Eski Başbakanın Seçime Katılması Engellendi

20 Nisan tarihinde Kahire’de Tahrir meydanın yapılan bir miting (Khaled Desouki / AFP / Getty Images)

Mısır eski başbakanı Ahmet Şerif’in, ülkede yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlere katılması Mısır Yüksek Seçim Komisyonu tarafından engellendi.

Seçimlerden uzaklaştırılmasının sebebi ise geçen sene Mısır’da protestolara neden olan Hüsnü Mübarek iktidarı sırasında hükümetin bir üyesi olmasından kaynaklandı.

Günlük gazete El-Ehram’ın haberine göre önümüzdeki 10 yıl boyunca Mübarek dönemindeki yöneticilerin yeni hükümette yer almamasını yasası onaylandıktan sonra bu kararın verildiği açıklandı.

Gazetenin raporunda, bu yasa Yüksek Askeri Şura tarafından onaylanmış ve meclise gönderilmesi sağlanmıştı. Devlet tarafından kabul edilen ve haklarından mahrum edilmesi yasası El-Gareda ve El-Rasmeya’da resmen yayınlandı.

BBC’ye göre Şefik’e karşı yapılan bu davranış, Şefik’in taraftarları tarafından “bir utanç ve anayasal günah” olarak adlandırılıyor.

Bu açıklama cumhurbaşkanlığı seçimleri için son aday listesinin açıklanmasından birkaç gün sonra yapıldı.

Yakın zamanda Khairat El-Shater’ın da dahil olduğu Müslüman kardeşlerden iki politikacı seçimlerden elenmişti. BBC’nin belirttiğine göre eski istihbarat şefi Ömer Süleyman’ında seçimlere katılması yasaklandı.

Orijinal İngilizce Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.