Mısır’da Ordu Tarafından Darbe Gerçekleşti

03 Temmuz 2013 Mısır'da Ordu tarafından darbe gerçekleşti. (MAHMOUD KHALED/AFP/Getty Images)
03 Temmuz 2013 Mısır’da Ordu tarafından darbe gerçekleşti. (MAHMOUD KHALED/AFP/Getty Images)

Mısır’da Mübarek’in gitmesinden sonra % 51,7 oyla Müslüman Kardeşlerden, Muhammed Mursi devletin başına geçmişti. İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tam bir sene iktidarda kaldıktan sonra Çarşamba günü ordu tarafından yapılan darbe ile devrildi.

Darbe, televizyondan Genel Kurmayın yaptığı konuşma ile açıklandı. Mısır ordusunun 48 saatlik verdiği sürenin dolmasının ardından Mısır Genel Kurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi, yaptığı açıklamada Mursi’nin iktidarının sona erdiğini söyledi. Geçici olarak anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur Mısır’ın yeni lideri oldu. Mansur bugün yemin ederek geçici devlet başkanı oldu.

03 Temmuz 2013 Mısır'da Ordu tarafından darbe gerçekleştikten sonra halkın sevinç çığlıkları (MAHMOUD KHALED/AFP/Getty Images)
03 Temmuz 2013 Mısır’da Ordu tarafından darbe gerçekleştikten sonra halkın sevinç çığlıkları (MAHMOUD KHALED/AFP/Getty Images)

Televizyondan yapılan ilandan sonra milyonlarca anti-Mursi taraftarları “Allah Büyüktür ve “Yaşasın Mısır” sesleri ile sevinç çığlıkları attılar.

03 Temmuz 2013 Mısır'da Ordu tarafından darbe gerçekleştikten sonra havai fişekler ile kutlama yapıldı. (KHALED DESOUKI/AFP/Getty Images)
03 Temmuz 2013 Mısır’da Ordu tarafından darbe gerçekleştikten sonra havai fişekler ile kutlama yapıldı. (KHALED DESOUKI/AFP/Getty Images)

Kahire Tahrir meydanının dört bir yanında havai fişekler atılırken halk dans etti ve bayrakları havada salladılar.

4 gündür süren protestolarda şimdiye kadar Mısır’daki en büyük yürüyüş gerçekleştirildi. Protestolar sırasında en az 39 kişi çatışmalarda öldürüldü.

BBC’nin haberine göre, Mursi ev hapsinde tutuluyor ve diğer cumhurbaşkanı yetkilileri de gözaltına alındı.

Mürsi’nin İslamcı müttefikleri tarafından hazırlanan anayasa askıya alınacak. Uzmanlar bu durum için bir panel düzenleyeceklerini ve Yeni anayasa oluşturulacaklarını belirttiler. Daha sonra ise Mısır seçime gidecek.

CNN Türk’e konuşan Dış Politika Danışmanı Yalım Eralp, Müslüman Kardeşlerden Mürsi’nin demokrasiye tam uymadığını ve halkın özel hayatına müdahale edildiği ve halkın bundan rahatsız olduğunu belirtti. Fakat, Anayasa mahkemesi başkanın başa geçmesi için ise,  “Eğer bu geçici dönem uzarsa Mısırın ekonomisi darmadağın olur” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.