Mübarek Karşıtı Gruplar Yine Ayaklandı

Mısır'da meydana çıkan çatışma sonrasında namaz kılan göstericiler (Getty Images/AFP)

Mübarek’in yargılanması için ayaklanan muhalifler ve polis arasında Tahrir meydanında çatışma çıktı.

Mısır’da Mübarek iktidardayken, halk ile hükümet arasında çıkan çatışmalarda hayatlarını kaybedenlerin yakınları bugün Mübarek’in yargılanması için gösteri yaptılar.

Yapılan gösteriler sırasında göstericiler ve polis arasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında 100’e yakın kişi yaralandı. Görgü tanıklarına göre 2 kişi de hayatını kaybetti.

Dün gece geç saatlere kadar gösteri yapan protestocularla, “Baltacı” olarak isimlendirilen suç grupları arasında çatışma çıkınca olaya polis müdahale etti. Baltacılar olay yerinden ayrıldıktan sonra polis göstericilerin de meydanı terk etmesini istedi. Göstericiler meydanı terk etmeyince polis göz yaşartıcı bomba kullandı ve havaya ateş açtı. Bunun üzerine göstericiler taş ve sopalar ile karşılık verinde olayla büyüdü.

Olaylar sırasında 100’e yakın kişi yaralanırken, 2 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca olaylar sırasında 20 kişi askeri polis tarafından gözaltına alındı.

Mısır’da Mübarek iktidarı devrildikten sonra ülkede demokrasi adına ve diğer konularda hiçbir gelişme yaşanmadı. Mübarek’in ve eski bakanların davaları sürekli olarak erteleniyor.

Geçen hafta daha önceki gösterilerde hayatını kaybedenlerin akrabaları Mısır radyo ve Televizyon binasının önünde toplanmışlardı. Dün gece ise yine akrabalarını kaybeden göstericiler bu haksız duruma son verilmesi için eylem yaptılar.

Tahrir Meydanı’nda toplanarak “Kahrolsun askeri cunta” sloganı atan eylemciler, devrik lider Hüsnü Mübarek ve İçişleri eski Bakanı Habib El Adli’nin hızlı bir şekilde yargılanması istedi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.