Muğla’da 4 Ayaklı Civciv

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Muğla’nın Ula ilçesi, Akçapınar Mahallesi’nde yaşayan Celal Çatalcam’ın kuluçkaya yatan paçalı cinsi tavuğunun yumurtalarının birinden 4 ayaklı civciv çıktı.

Evinde ilk defa kümes hayvanı beslediğini, daha önce köylerde böyle bir şey yaşanmadığını anlatan Burcu Çatalçam, “Bu durumun neden kaynaklandığını biz de bilmiyoruz. Civcivin yumurtadan çıktıktan sonra 4 ayağı olduğunu görünce çok şaşırdık. Tavuğumuz, küçük bir cins ve yumurtaları da ceviz büyüklüğünde oluyor. Yumurta çift sarılı olduğu için civciv 4 ayaklı doğmuş olabileceğini tahmin ettik” diye konuştu.

Veteriner Hekim Behçet Düzgün ise insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da genetik bozukluğa bağlı bu gibi durumlar meydana gelebildiğini dile getirdi. Bu tür normalin dışında gelişen durumlara ‘anomali’ adını verdiklerini söyleyen Düzgün, şöyle konuştu:

“Günümüzde hem insanlar hem de hayvanların organik ve sağlıklı beslenme imkanı bulması zorlaştı. Değişik hormonlar ve katkı maddeleri genlerde değişikliklere sebep olabiliyor. Aileden gelen genetik bir problem olabileceği gibi yapay beslenme ve ilaçlara bağlı olarak da bu tür anomalilerin arttığını gözlemliyoruz. Bu civcivin de bu nedenlerle 4 ayaklı dünyaya geldiğini düşünüyorum.”

Düzgün, civcivin genetik bozukluğu nedeniyle yaşıtları kadar yaşamasının güç olduğunu kaydetti.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.