Nelson Mandela’nın Ardından

Eski Güney Afrika Lideri Nelson Mandela (Michelly Rall/Getty Images)
Eski Güney Afrika Lideri Nelson Mandela (Michelly Rall/Getty Images)

Perşembe günü hayatını kaybeden Güney Afrika’nın eski lideri Nelson Mandela için dünyanın dört bir yanından taziye mesajları yağıyor.  Derin üzüntüsünü dile getiren ABD Başkanı Barack Obama, Nelson Mandela için şunları söyledi: “Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Afrika arasındaki güçlü ve tarihi ortaklık Mandela’nın mirasından gücünü almaya devam edecek. Birlikte eşitliği, uzlaşıyı ve insan onurunu teşvik etmeye ve daha adil ve müreffeh bir dünya inşa etmeye devam edeceğiz.”

Myanmar (Burma) demokrasi ikonu Aung San Suu Kyi: “Kimse derisinin rengine veya doğduğu koşullara göre cezalandırılamaz. Mandela hepimize işte bunu öğretti. Ayrıca dünyayı değiştirebileceğimize, insanların algılarını ve davranışlarını değiştirebileceğimize bizi inandırdı. Bu nedenle insanlığın standardını yükseltilmiş bu yüce insanı övgüyle anıyorum.”

Mandela ve Suu Kyi aynı kaderi paylaşmışlardı. Baskıcı rejimlere karşı mücadele ettikleri için her ikisi de uzun yıllar parmaklıklar arkasında yaşadı. Dünyanın önde gelen insan hakları savunucuları olarak her ikisi de dünya çapında beğeni kazandı.

Tibet’in sürgündeki spritüel lideri Dalai Lama ise Mandela’yı cesur, ilkeli ve tartışılmaz dürüst bir kişi olarak tanımladı ve şunları söyledi: “Onu en iyi şekilde anmak için onun yaptığı gibi insanlığın birliğini onurlandırmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalı ve barış ve uzlaşı için çalışmalıyız.”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri: “Dünyada birçok insan, onun insan onuru, eşitliği ve özgürlüğü için yaptığı özverili mücadelesinden etkilenmiştir. O, kişisel yönden, birçoğumuzun hayatına derinden dokunmuştur. Ayrıca, hiç kimse onun kadar Birleşmiş Milletler değerlerini ve hedeflerini yüceltmemiştir bu zamanda. 27 yıllık mahkumiyetten sonra kin gütmeden, diyalog ve anlayış ile Güney Afrika’yı yeniden inşa etmek için kolları sıvamıştır. Gerçek ve Uzlaşı Komisyonu onun liderliğinde kurulmuş ve toplumlarda adaleti yayma ve insan hakları ihlalleri ile mücadele etme konusunda başarısı ile model olmuştur.”

Kaynak: www.nelsonmandela.org

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.