Nijerya’da Tarım Lisesi Öğrencilerine Uykudayken Saldırı Düzenlendi

Nijerya Cumhurbaşkan Googluck Jonathan, 68. Birleşmiş Milletler Konseyinde konuşurken. Jonathan, Mayıs ayında yapılan saldırılardan sonra ülkenin kuzeydoğusunda olağanüstü hal ilan etmişti.  (Andrew Burton/Getty Images)
Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan, 68. Birleşmiş Milletler Konseyinde New York’ta konuşurken. Jonathan, Mayıs ayında yapılan saldırılardan sonra ülkenin kuzeydoğusunda olağanüstü hal ilan etmişti. (Andrew Burton/Getty Images)

Yüzlerce öğrenci pazar sabahı Nijerya’da Boko Haram örgütü tarafından kurşuna dizildi. Yaklaşık 50 öğrencinin öldüğü tahmin ediliyor. Tarım lisesinde yatılı kalan Öğrencilere Boko Haram örgütü tarafından uyurken saldırı yapıldı. Sınıflar ateşe verildi.

Nijerya halkından Abagama’da yaşayan Kingsley Obiakor, Facebook’ta ‘Ülkem nereye gidiyor?’ diye yorumda bulundu.  “Terörden dolayı…. ülkemin geleceği adına gerçekten üzgünüm” diye yazdı.

Nijerya’nın geleceğini tartışmak için çeşitli etnik ve sosyal grupları bir araya getirmek üzere bir konferans çağrısı yapıldı. Benzer bir konferans Etiyopya’da yapılmış olup iç anlaşmazlıkları çözmek ve yeni anayasa taslağının oluşturulmasına yardımcı olmuştu.

İslamcı bir örgüt olan Boko Haram batılı eğitim yapıldığı için okulları batının sembolü olarak görüyor. Boko Haram, daha öncede batılı eğitim yapıldığı için okullara saldırılarda bulunmuştu. Bu defa yapılan saldırıda medyaya göre 40-50 arasında öldüğü tahmin ediliyor.

Eski Savunma Şefi  Martin Luther Agwai, siyasal ve toplumsal sorunların kökeni olarak gördüğü Boko Haram terör örgütünü askeriyenin bitiremeyeceğini söyledi.

Nijerya’nın günlük gazetesine göre Eski Savunma Şefi , saldırıdan bir gün önce Cumartesi günü kitap tanıtım etkinliğinde “Bu sorunu asla askeri yöntemlerle çözemeyiz” dedi. “bu siyasi bir konudur, politik bir konudur ve toplumsal bir sorundur, bu konuları askeriye ele alamaz ”diye ekledi.

Derleme İngilizce Metin 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.