Nusaybin’de Yaşananlara Dikkat!

Mardin’in Nusaybin İlçe’sinde geçtiğimiz günlerde liseli öğrencilerin bıçaklı kavga etmeleri sonucu, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, BDP İlçe Başkanı Ali Damar, Eğitim-Sen, KESK, mahalle muhtarları ve Atatürk Lisesi’nin bazı öğretmenleri dün saat 13.00 civarında Nusaybin’deki Atatürk Lise’sinin bahçesinde toplandılar.

Okul bahçesinde şiddetle ilgili basın açıklaması yapılırken, yaklaşık 100 lise öğrencisi Abdullah Öcalan lehine slogan atarak sınıfa girdi. Bu olaydan sonra yasadışı gösteri yapmak isteyen çocuklara polis müdahalede bulundu.

 Polis bu sırada şiddetle ilgili basın açıklaması yapacak gruba okul bahçesi dışına çıkmalarını istedi. Grup üyeleri, okul bahçesi dışına çıkarken, tenefüste bulunan öğrencilerin sınıfa girmeleri için zil çaldı. Öğrenciler okul kapısından girerken yaklaşık 100 lise öğrencisi alkışla tempo tutarak ‘‘Biji Serok Apo’’ sloganı attı.

Öğretmenlerin çocuklara slogan atmamaları yönünde el hareketleri yaptığı görülürken, öğrenciler, öğretmenlerine alkışla tempo tutarak sınıflara girdi.

Öğrenciler içeri girdikten sonra Eğitim-Sen Şube Başkanı Abdullah Gökçe, İlçede ve okullarda şiddetin önlenmesine yönelik basın açıklaması okudu. BDP İlçe Başkanı Ali Damar’da okul önünde şiddeti kınayan kısa bir konuşmanın ardından grup sessizce dağıldı.

 Zeynel Abidin Mahallesi Işık Önder Caddesi üzerinde saat 14.30 sıralarında toplanan ve çoğunluğunun çocukların oluşturduğu bir grup, yasadışı gösteri yapmak istedi. Yola barikat kurmaya çalışan ve polis müdahalesiyle karşılaşan çocuklar kaçmaya başladı.

 Çocukların bazıları sokak ararlına girip kaçarken, 15 çocuk da Türkiye- Suriye Sınırı’ndaki tel örgülü ve mayınlı araziye girdi. Çocukları gözaltına almak isteyen polis, panzerle sınır hattına kadar gelip, çocukların arkasından onlar da mayınlı alana girdi. Uzun namlulu silah taşıdıkları görülen polis memurları panzerin üzerine çıkarken, diğer polisler de mayınlı arazideki sazlıklara saklanıp kurtulmaya çalışan çocukları tek tek yakalayarak göz altına aldı.

 Göz altına alınan çocuklar panzerin önünde yere otururken, bir polis memurunun da yaşları 7 ile 13 arasında değişen çocukları dövmesi gazetecilerin tarafından görüntülendi. Göz altına alınan çocuklar Emniyet Müdürlüğü’ne ifadeleri alınmak üzere götürüldü.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.