Okuyucular: “İnsanoğlu Nasıl Var Oldu” Güçlü ve İyileştirici Bir Mesaj Yayıyor

Joseph Le Bel (Joseph Le Bel’in izniyle)

Okuyucular, Falun Gong‘un kurucusu Bay Li Hongzhi’nin “İnsanoğlu Nasıl Var Oldu?” adlı makalesinin güçlü ve iyileştirici bir mesaj yaydığını söylüyorlar.

Bir operasyon yöneticisi olan Joseph Le Bel, makaledeki Falun Gong manevi uygulaması hakkındaki görüşleri beğendi ve kendi Hıristiyan inançları ile birçok benzerlik buldu.

Phoenix, Arizona’da yaşayan Le Bel, The Epoch Times’a verdiği demeçte, “Makalede takdir ettiğim şey, inanç sistemine odaklanılmasıydı… nasıl daha iyi olunacağının ve insan olarak kim olduğumuzun açıklanmasıydı” dedi.

İsa Mesih Kilisesi ve Son Gün Azizlerinin sadık bir üyesi olan Le Bel, karşılaştırmalı dinler ve inanç sistemleri hakkında bilgi edinmeyi seviyor.

“Bay Li’nin makalesine verdiğim ilk tepki kendi inançlarıma ne kadar yakın olduğuydu” dedi.

Bay Li makalesinde, insanların bu dünyada sorun ve acılarla karşılaşmalarının nedeninin ahlaki karakterlerini geliştirmek ve ruhsal olarak ilerlemek olduğu fikrini öne sürüyor.

“Ve bu beni çok etkiledi çünkü bu bizim vaaz verdiğimiz şeyle aynı:

İyiyi ve kötüyü deneyimleyebilmek, en zorlu yerlerde büyümekle olur,” dedi Le Bel.

Le Bel, “Kendi kutsal kitabımız ‘kötüyü bilmezsek iyiyi nasıl övebiliriz’ der’ ” diye ekledi.

Bay Li ayrıca erdemli düşünceleri sürdürmenin, geleneksel değerlere bağlı kalmanın ve modern ateist etkilerin ortasında ilahî olana inanmanın insanların cennete dönmesi için anahtar olduğunu öne sürüyor. Le Bel, bunun “temelde” kendisinin inandığı şeyle aynı olduğunu söyledi.

Le Bel, “Kendi inançlarımıza, kendi uygulamalarımıza ve düşüncelerimize sadık kalabilirsek ve… daha insan, daha sadık ya da daha ahlâklı olursak, hayatımızda daha ilahî bir amaç olur” dedi.

“Ve uyandığımız gün, amacımız olduğu için uyanmak daha kolay olur,” diye ekledi.

Le Bel ayrıca, “İnsanoğlu Nasıl Var Oldu” makalesini, diğer dini topluluklarda sıklıkla olduğu gibi duygusal tepkiler uyandırmak için kişisel hikayelerle karıştırmak yerine, yalnızca ruhani kavramlara odaklandığı için övdü.

Le Bel, “Duygusal tepkilerin uzun sürmediğine inanıyorum, bir konuşmaya bir süre tepki verebilirsiniz ama bu duygular her zaman sona erer oysa bir inanca tepki verdiğinizde ve bir inancı kabul ettiğinizde, bu uzun ömürlü olur” dedi.

Operasyon müdürü ayrıca Bay Li’nin makalesinin, içindeki her şeye katılmasalar bile okuyucularına fayda sağlayabilecek güçlü bir mesaj taşıdığını söyledi.

“Makale tartışma için bir temel oluşturuyor, düşünceyi kışkırtıyor ve bu da toplumdaki kendi konumumuzu analiz etmemizi sağlıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Baskının Üstesinden Gelmek

Kuzey Georgia’da mali sekreter olarak çalışan Laura Hampton, Bay Li’nin makalesini okumasının Falun Gong hakkında merakını uyandırdığını söyledi. Uygulama hakkında araştırma yaparken, Çin’deki zulüm hakkında öğrendikleri onu dehşete düşürdü.

Bay Li, Falun Gong’u 1992 yılında Çin’de halka tanıttı. Falun Dafa olarak da bilinen manevi disiplin, eski Çin geleneklerine dayanmaktadır ve doğruluk, merhamet ve hoşgörü olmak üzere üç temel ilkeyi takip eden ve manevi aydınlanmaya götüren ahlak öğretilerinden oluşmaktadır.

Falun Gong 1990’larda Çin’de popülerlik kazandı ve tahminlere göre uygulayıcıların sayısı 70 milyon ile 100 milyon arasında değişmektedir. Uygulayıcıların sayısının otoriter kontrolüne bir tehdit oluşturmasından korkan komünist rejim, 20 Temmuz 1999’dan itibaren uygulamayı ortadan kaldırmayı amaçlayan kapsamlı bir kampanya başlattı ve bu program bugün de devam etmektedir.

Foto / Laura Hampton (Laura Hampton’ın izniyle)

The Epoch Times’a konuşan 47 yaşındaki genç, “Çin hükümetinin nazik olmaya çalışan insanları neden cezalandırdığını anlayamıyorum,” dedi.

Bir Hıristiyan olan Hampton, Bay Li’nin iyileştirici bir mesaj yaydığına ve Çinlilerin “karşı karşıya kaldıkları baskının üstesinden gelmelerine” yardımcı olduğuna inanıyor.

“Ortaya koyduğu şeyin Çin hükümeti için tehdit edici olması gerektiğini düşünmüyorum” dedi.

“[Bay Li] çok olumlu bir mesaj veriyor ve olumlu mesajlar verilen insanlar umutlanır. Ben Çin’deki komünist hükümetin, halkının umutlu olmasını istediğini düşünmüyorum,” diye devam etti Hampton.

Falun Gong taraftarlarının, hayatları risk altında olsa bile inançlarını takip etmeye devam etmelerinin ne kadar “övgüye değer” olduğunu kabul etti.

“Bu, durumun olduğu gerçeğine işaret ediyor… Uğruna ölmeyi göze alabilmeniz için sizin için gerçek olması gerekir” diye ekledi.

Haber : Danella Pérez Schmieloz, The Epoch Times
Çeviri : Tije A.Ç., The Epoch Times, Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.