Olimpiyat Meşalesi Kazakistan’da

Bu sene 7. düzenlenecek olan Asya Kış Oyunları’na sayılı günler kala Olimpiyat Meşalesi Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’ya ulaştı.
Kuveyt’ten gelen meşale olimpiyatların başlayacağı gün olan 30 Ocak tarihine kadar Kazakistan’ın değişik bölgelerinde gezdirilecek. Başkent Astana’da açılışı yapılacak olimpiyat oyunlarına yaklaşık 100 bin kişinin katılımı beklenirken, oyunlar 6 Şubat’ta bitecek.
Asya Kış Oyunları’nın açılış ve kapanış törenleri Almatı ve Astana şehirlerinde gerçekleştirilecek. Açılış töreni 30 Ocak 2011 tarihinde Astana şehrindeki kapalı futbol stadında, kapanış töreni ise 6 Şubat 2011 tarihinde Almatı şehrindeki Baluan Şolak Kültür ve Spor Sarayı’nda yapılacak.
Asya kış Oyunları genel programına g öre 11 spor dalında düzenlenecek yarışmalarda dereceye girenlere 65 madalya dağıtılacak.
Astana ve Almatı’da gerçekleştirilecek oyunlarda başkentte, artistik buz pateni, sürat pateni (erkekler ve bayanlar), patinaj ve shorttrack (Kısa mesafe hız pateni) düzenlenirken; Almatı şehri ise kayaklı koşu, serbest stil kayak (free style), tramplenden kayakla atlama, biatlon, kayakla yön bulma ve ‘bendi’ topuyla oynanan hokey oyunlarına ev sahipliği yapacak.
Asya’dan 27 ülke sporcularının katılması beklenen 7. Asya Kış Oyunları çerçevesinde Asya Olimpiyat Komitesi’nin düzenleyeceği Genel Asamble oturumuna 45 Asya ülkesinin spor kulüplerinin yöneticilerinin katılımı beklenmekte.
2011 Ocak ve Şubat aylarında Almatı ve Astana şehirlerinde düzenlenecek olan oyunların maskotu olarak da Kazakistan’ın modern sembollerinden biri olan “Kar Parsı” seçildi.
Çeşitli ülkelerin geleneklerinde bu hayvan, gücü ve bağımsızlığı sembolize ediyor. 2030 ülkenin gelişim stratejisinde Kazakistan, “Atlamaya hazır genç pars” olarak karakterize ediliyor. Ayrıca, Asya Kış Oyunları’nın tarihinde ilk defa Kazakistan’ın kültürünü ve Asya’nın tarihi ve zengin kültürel mirasını tanıtmak amacı ile “Kültürel Asya” programları hazırlanırken; her iki şehirde de aynı anda çeşitli festivaller düzenlenecek.
7. Asya Kış Oyunları organizasyonunun başarıyla gerçekleştirilmesi, Kazakistan’ı, 2018 Kış Olimpiyatları’nı düzenleme hakkını elde edebilecek en güçlü aday konumuna getirecek

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.