Özelleştirmelerde Yargı Devre Dışı Bırakılıyor

 

TBMM

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen‘Torba Yasası’ nın içine son dakikada eklenen sürpriz bir madde ile yargının özelleştirme kararları paypass edilerek son kararı ‘‘Bakanlar Kurulu’’ verecek.  Bu madde ile geçmişte yargı kararıyla iptal edilen Tüpraş’ın yüzde 14.76 hissesinin Ofer’e satışı, SEKA kağıt fabrikasının Albayrak Grubu’na satışı ve Seydişehir Aliminyum’un Cengiz İnşaat’a satışı da yararlanabilecek.

Bazı üst kurul başkanlarının görev süreleri ile özelleştirme davalarında ‘imkansızlık’ durumunda mahkeme kararlarının uygulanamayabileceğini öngören ‘torba’ kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yasaya eklenen bir madde ile özelleştirme uygulamalarına yönelik açılan davalarda, ihaleyi kazanan yatırımcıya devrin ardından iptal kararı verilmesi sebebiyle oluşacak fiili imkânsızlık karşısında geri dönülemeyecek bir yapının ortaya çıkması halinde Bakanlar Kurulu yetkili kılındı.

Eklenen bu madde ile geçmişte satışı yapılan ancak mahkeme kararı ile işlemi durdurulan özelleştirmelerde Bakanlar Kurulu ‘devam’ edilmesi yönünde karar alabilecek.

 Ak Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli, bir özelleştirmeden yıllar sonra bile yargının iptal kararı verebildiğini, bu durumda devletin büyük zararla karşı karşıya kaldığını açıkladı. Özelleştirilen yere büyük yatırım yapıldıktan sonra  devlet tarafından geri alınmasının mümkün olmadığını, geçmiş hükümetlerin de bu yöndeki yargı kararlarının Bakanlar Kurulu ve Özelleştirme Kurulu kararıyla uygulanmadığını da örneklerle anlattı.

Danıştay’ın kamu menfaati bulunmadığı gerekçesiyle iptal ettiği özelleştirmeleri meşrulaştıracak yasa maddesi geçen yıl da gündeme gelmiş ancak TBMM’de kabul edilmemişti. Tasarıya eklenen madde ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Danıştay’ın özelleştirmelerini iptal ettiği Seydişehir Eti Aliminyum, Tüpraş’ın yüzde 14,76’lık hissesi, SEKA Balıkesir ve Kuşadası Limanı için açılan davalardan sıyrılmış olacak ve özelleştirme süreçleri devam edecek.(Gazete Vatan)

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.