Papandreu, Hristofyas İle Görüştü

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, “Kıbrıs sorunu çözülmeden Türk-Yunan ilişkilerinin normalleşmesinin mümkün olmadığını” iddia etti. Papandreu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’la Atina’da görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Rum lider Hristofyas, resmi bir ziyaret için geldiği Atina’da Başbakan Yorgo Papandreu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Yunan Başabakan Papandreu, Türkiye ve Derviş Eroğlu’nu Hristofyas’ın gösterdiği çözüm çabalarına karşılık vermeye çağırdı. Adil ve kalıcı bir çözüm istediklerini kaydeden Papandreu, “Hristofyas’ın çabalarını takdir ediyor, takvim ve hakemlikten uzak bir çözüm istiyoruz. Türk işgali ve Türk yerleşimcilerden uzak bir çözümü destekliyoruz.” dedi. Kıbrıs sorununun Yunan dış politikasının en öncelikli konusu olduğunu belirten Başbakan Papandreu, Erzurum’da dile getirdiği katı tutumunu sürdürdü. Papandreu, “Kıbrıs’ta çözüm olmadan Türk-Yunan ilişkileri normalleşemez.” iddiasında bulundu.

Daha sonra söz alan Hristofyas, Papandreu gibi Türkiye ve Kıbrıs Türklerini yapıcı olmaya ve BM ile Talat döneminde mutabakatı sağlanan süreç harici konuları masaya getirmemeye davet etti. Hristofyas, 2011 yılı sonuna kadar adil, kalıcı ve bütün Kıbrıslılar tarafından kabul gören bir çözümün mümkün olduğunu belirtti.

ENERJİ KONUSU
Kıbrıs sorunu dışında iki lider, bölgeyi ilgilendiren enerji konusunu da ele aldılar. Hem Papandreu hem de Hristofyas, bu konuda ortak işbirliği ve dayanışma içerisinde hareket edildiğini ve gerekli girişimlerde bulunulacağını söyledi. Yunan basınında son dönemde sıkça gündeme gelen Ege ve Akdeniz’de zengin doğalgaz ve petrol yatakları bulunduğu ve bunun değerlendirilmesi gerektiğine yönelik yorumlara üstü kapalı değinen liderler, bunun abartılmaması gerektiğini, ne olup olmadığı konusunda kesin bir bilgiye ulaştıktan sonra adım atılabileceğini vurguladılar. Hristofyas, bu konuda yüksek tonlu açıklamalar yerine hafif tonlu demeçlerin dile getirilmesini ve yapılacak tespitlerden sonra adım atılmasının mümkün olacağına dikkat çekti.

MISIR’DAKİ GELİŞMELER
Mısır konusunda da değerlendirmelerde bulunan Papandreu, komşu ve dost Mısır’ın şiddetten uzak demokratik bir sürece geçişi yaşamasını diledi. Bu konuda yumuşak bir geçiş temennisinde bulunan Papandreu, Yunanistan’ın gerekli olan bütün sorumluluk ve girişimlerde bulunmaktan kaçınmayacağını ifade etti. Papandreu, son günlerde bölge ülke liderlerinden Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Muhammed El Baradey, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ürdün Kralı Abdullah, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüşmeler yaptığını anlattı.

MISIR NEDENİYLE HRİSTOFYAS’I TÜRKİYE KORKUSU SARDI
Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile görüşmesinde de Mısır konusuna değinen Rum lider Hristofyas, Mısır’ın Orta Doğu’da lider ve büyük bir ülke olarak hem Yunanistan hem de Güney Kıbrıs için önemli olduğunu söyledi. Mısır’daki karışıklığın Türkiye’ye yarayacağı endişesini ifade eden Hristofyas, şöyle konuştu: “Bu politika (Mısır’ın bölgede lider ülke olması) umarım ve temenni ederim değişmez. Çünkü komşularımız, işgalci güç (Türkiye), İslamcılık tekniğiyle kanatlarını her tarafa yayıyor.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.