PEGİDA’dan Eylem Hazırlığı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Fransa’da yapılan terör saldırısını fırsata dönüştürmek isteyen PEGİDA, İsviçre ve Avusturya’da eylem kararı aldı.

Ekim ayından beri Almanya’da her pazartesi yaptığı eylemlerle gündemi meşgul eden Avrupa’nın İslamlaştırılmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (PEGİDA) oluşumunun Avusturya ve İsviçre’de aldığı eylem yapma kararı endişeleri arttırdı. Fransa’daki terör saldırılarını fırsat bilen ve aşırı uçları bu durumu lehlerini çevirmenin gayretine giren Pegida’nın 16 Şubat’ta İsviçre’de eylem yapacağı açıklandı.

İsviçre’deki İslamlaşmayı durdurmayı hedefleyen Pegida’nın İsviçre kolu, İslam karşıtı söylemleriyle ve “İsviçre’de Hristiyan kültürü ile yaşamaya devam edebilecek miyiz?” sorusuyla taraftar toplamaya çalışıyor.

Ulusal Meclis Üyesi Martine Brunschwig, Pegida gibi İslam karşıtlarından endişe duyduğunu belirterek, “Bu aşamada anti-Müslüman protestolar tehlikelidir. Saldırılar nefrete veya hoşgörüsüzlüğe yol açar” diyerek böyle oluşumları ülkenin huzuruna zarar vereceğini söyledi.

Öte yandan, Pegida yandaşlarının Almanya’nın Leipzig kentinde yapacakları gösterilerde Charlie Hebdo dergisinin yayınladığı karikatürleri taşıma taleplerine mahkeme engel oldu.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.