Pentax’tan Bir Bomba Daha: K-30

Pentax firması, Ricoh tarafından satın alındıktan sonra, meraklı bir bekleyiş içerisine giren insan sayısı pek te az değildi. Birçok kişiye göre Ricoh, Pentax’ın ruhunu öldürebilirdi ve dolayısıyla birçokları için bu bekleyiş birazcık gergin bir hale dönüşmüştü.

Ülkemizde genel olarak popüler markalara eğilim olduğunu biliyoruz fakat Pentax gibi köklü markalar, işlerine kaldıkları yerden devam ediyor ve sağlam alternatifler üretiyorlar.

Pentax, özellikle giriş ve orta seviyeli makinalarda, rakiplerine göre çok daha güçlü modeller sunmaya devam ediyor.

Herkes Pentax’ın model azlığından şikayet ediyordu ve full frame dünyasına girmeyişini eleştiriyorlardı. Başlangıç seviyesi makinalarda çok başarılı olan K-R ise, üretimden kalkmıştı. Firmanın SLR dünyasındaki en güçlü kalemi ise, hala K-5. Pentax ise bir fark yaratmadıkları müddetçe full frame üretmeyeceğini çoktan açıklamıştı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Pentax firması, K 30 modeli duyurdu. Dinamik bir görüntüsü var. Tuşlar çok iyi yerleştirilmiş. Ergonomisi çok iyi ve ele tam oturuyor. Tutamaç yeri özel bir deri ile kaplanmış ve konforlu. Tuttuğunuzda makina ile bütünleşebiliyorsunuz.

K-30’un tanıtımı lacivert, beyaz ve siyah renkler kullanılarak yapıldı. 81 noktadan özel korumalı olan K-30 gövdesi ve WR özellikli objektifi, suya, toza ve kuma karşı tamamen dayanıklı. Yağmur altında veya zorlu koşullarda rahatlıkla fotoğraf çekebilirsiniz.

 

Ayrıca yüzde 100 görüş sunan cam prizma optik vizöre sahip. Full HD video kayıt özelliği de sunuyor. Pentax’ların klasik titreşim engelleyici (Shake-Reduction) özelliği ve yüksek ISO başarısını söylemeye bile gerek yok. Hepsini göz önüne aldığımızda K-30 harika bir cihaz. Bu sınıftaki makinalarda bu özellikleri bir arada bulmak çok zor. K-30, 16 megapiksel sensörü ile 3 farklı kalite ve dört farklı çözünürlükte çekim yapabiliyor. Ortaya çıkan sonuçlar ise mükemmel.

Makinenin renk tutarlılığı çok iyi. Renklerde sapma yok. Tek sıkıntısı lensi. Yetersiz ışık altında otomatik odaklama yapmakta zorlanabiliyor. Bir diğer eksisi de şu, otomatik ayarlarda yüksek ISO’lar seçerek fazla grenli sonuçlar veriyor. Fakat 6400 ISO, standart boyutlarda baskılar için yeterli.

K- 30 un menüsü biraz karışık gelebilir. Çekim modundayken makinenin arka yüzündeki INFO tuşuna bastığınızda 15 farklı özelliğe hızlıca erişebilirsiniz.

 

K-30 ile birçok filtre ve efekte sahip fotoğraf çekebiliyor, ayrıca fotoğrafa sonradan efektler katabiliyorsunuz. 3 aşamalı HDR fonksiyonuna sahip. Yapılan çekimler sonrası ortaya tek bir HDR’li fotoğraf çıkıyor.

Pentax kişiselleştirmeye oldukça önem vermiş. 23 özel fonksiyonu tercihinize göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca özel çekim modları oluşturup her daim istediğiniz ayarlarda fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bazı firmalar K30’u, 1950 TL gibi fiyatla satışa sunmuşlar. Bu durumda fiyatının çok uygun olduğunu da belirtmek gerekiyor ki bu daha piyasaya giriş fiyatı. Bir süre sonra fiyat daha da düşecektir deniyor. K-30, dayanıklılığı ve ciddiyeti ile kendi sınıfında rakipsiz bir makine haline gelebilir. K-R modeli zaten çok başarılı idi ve K-30 birkaç adım daha ileri atmış. Eğer fotoğrafçılığa meraklı iseniz ve çok büyük bir bütçeniz yok ise, K-30 sizi fazlasıyla mutlu edecektir. Model elbette çok yeni olduğundan dolayı artıları ve eksileri zaman içerisinde daha net görünecek ve kullanıcılar makinanın notunu zaten vereceklerdir.

K30’un teknik özellikleri şöyle:

Sensör

• APS-C CMOS (23.7 x 15.7mm)

• 16,3 megapiksel çözünürlük

Lens

• f/3,5-5,6 18-55 mm

ISO

• 100 – 25.600

Deklanşör Hızı

• 1/6000 – 30 saniye

Sürekli Çekim Hızı

• 6 fps

Ekran

•3 inçTFT LCD (921 bin noktalı)

Vizör

• Beşgen prizma vizör

Video

• 1920×1080 @30p

Hafıza

• SD, SDHC, SDXC

Bağlantılar

• USB, AV, kumanda, GPS

Boyutlar / Ağırlık

• 128,5 x 96,5 x71,5 mm

•650 gram(Pil ve hafıza kartı ile)

 

Fotoğraflar:  http://www.log.com.tr

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.